Trajneri anglez tërhiqet nga futbolli

Trajneri legjendar, Neil Warnock, ka njoftuar se do të tërhiqet nga futbolli.

73-vjeçari zbuloi vendimin e tij të shtunën në “Sky Sports Soccer”. Warnock trajnoi 16 skuadra të ndryshme në karrierën e tij 42-vjeçare, tetë prej të cilave arriti t’i ngjiste një kategori.

Promovimi i fundit i një skuadre të drejtuar prej tij ishte, Cardiff City në vitin 2018, kur ata shkuan në Premier League. Ndërsa, puna e fundit e 73-vjeçarit ishte drejtimi i skuadrës së Middlesbrough, ku u shkarkua në nëntorin e vitit të kaluar.

Warnock ka arritur të fitojë 11 herë titullin si “Trajneri i Muajit”, ndërsa në vitin 2011 u emërua “Personaliteti Sportiv i Vitit në Londër”. “Thjesht mendova se ishte koha e duhur, me të vërtetë, duke ardhur nga fundi i sezonit, nuk ka me të vërtetë një punë që do të merrja seriozisht”, tha ai për Sky Sports.

“Unë kam pasur një maratona të mirë me të vërtetë. Po kënaqem me gjërat që nuk i kam bërë prej vitesh, po kaloj shumë kohë me familjen, qentë e mi dhe gjithashtu jam marrë me çiklizëm.

“Nuk po them se entuziazmi ka ikur, nuk e kam humbur këtë, por kur shoh disa nga miqtë e mi që kanë probleme shëndetësore, vjen një moment kur duhet të lini familjen tuaj të shijojë pak më shumë kohën tuaj, në veçanti gruaja ime Sharon.

“Kur je trajner, je shumë egoist, e merr me vete punën në shtëpi, pavarësisht nëse je në nivele të larta apo të ulëta dhe është shumë e vështirë për gruan dhe fëmijët. Është e vështirë të përsërisësh bilbilin e fundit kur ke fituar një lojë, nuk ka asgjë të tillë në jetën normale dhe duhet të kuptosh se nuk do ta kesh më atë zhurmë në atë situatë. Por unë po bëj një nja dy mbrëmje në teatër, dhe mendoj se do të jem akoma nervoz para tyre!”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Komuna Saraj dhe Kalliri i Mirësisë ndan 200 pako ushqimore

Story i radhës

(VIDEO) Tre të dyshuar për vrasjen e hendbollistit kroat, MPB jep detaje nga tragjedia

Të fundit nga