Të gjithë blejnë kremra të tilla dhe nuk dinë që u bëjnë keq!

Për shkak të një përbërësi, lëkura është edhe më e thatë në dimër – kjo e zgjidh problemin!

Ky përbërës “fshin” rrudhat, por edhe e than lëkurën, gjë që shumë nuk e dinë!

Dimri është “armiku” i lëkurës së bukur dhe të shëndetshme, veçanërisht nëse keni vështirësi kur ajo është e thatë.

Lëkura e thatë dhe dimri nuk shkojnë mirë së bashku, kjo është arsyeja pse ju mund të merrni kremin dhe të aplikoni një sasi shtesë për të ndihmuar lëkurën të përballojë erën dhe të ftohtin.

Por në krem ka një përbërës që përndryshe është i popullarizuar, sepse e zbukuron lëkurën, të cilën e dëmton dimri!

Dermatologët thonë se do të thajë lëkurën veçanërisht të ndjeshme, si për shembull në qepallat apo buzët.

Bëhet fjalë për retinolin, i cili redukton dukshmërinë e rrudhave të vogla, për këtë arsye është më shpesh në listën e përbërësve të kremrave të fytyrës, kremrave për sytë apo balsamit për buzët. Por në dimër na bën një shërbim të keq!

“Retinoli gjendet në serume, hidratues ose emulsione të posaçme për lëkurën rreth syve. Por nëse vëreni se lëkura juaj po thahet, ndaloni përdorimin e kremit që e përmban sepse retinoli është në të vërtetë një kimikat tharës”, shpjegoi dermatologu Dr. Kenneth Mark.

“Pini më shumë lëngje në ditët e ftohta, kështu që lëkura brenda do të hidratohet”, këshillon dermatologia Dr. Nava Greenfield. Dhe më pas lyejeni lëkurën me një krem të yndyrshëm që do të parandalojë tharjen e saj dhe problemi zgjidhet! 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Deutsche Welle mbyll byronë në Moskë

Story i radhës

Vjosa – Vitia, ndahen baras

Të fundit nga