Stafi mjekësor tregon për operacionet në Kramatorsk

Stafi mjekësor në spitalin Kramatorsk punoi ditë e natë për të shpëtuar jetën e të plagosurve në sulmin e djeshëm në stacionin e trenit të qytetit.

Mbërritëm pasi disa po transferoheshin me ambulancë në spitale më të mëdha më në perëndim. Shumica kishin nevojë për operacion për të hequr schrapnel nga trupi i tyre. Një fëmijë ishte në mesin e atyre që nuk mbijetuan, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Në stacionin e trenit, ekspertët ushtarakë kanë ekzaminuar mbetjet e një rakete që kishte rënë aty pranë. Pjesa më e madhe është ende në takt. Ende nuk është e qartë nëse është rrëzuar. Por autoritetet ukrainase besojnë se të paktën dy raketa janë lëshuar në drejtim të stacionit të trenit.

Ne folëm me Alexin, një vullnetar i ushtrisë, i cili ndihmoi në marrjen e trupave të të vrarëve në vendngjarje. Ai merr gjithashtu trupat e ushtarëve ukrainas të vrarë në vijën e frontit. Por ai thotë se kjo ishte shumë më e vështirë – me gra dhe fëmijë në mesin e të vdekurve.

Rusia mohon përgjegjësinë, por Alexi beson se stacioni i trenit ishte shënjestruar qëllimisht – në një kohë kur mijëra njerëz po përpiqeshin të largoheshin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bushati: Fjala kompromis s’duhet konsideruar si pazar i rëndomtë apo si fjalë e ndyrë

Story i radhës

Ka 4 lloje të inteligjencës, ja si t’i përdorni ato për të marrë vendime më të mira

Të fundit nga