Situatë dramatike në Ukrainë/ Ushqimi po mbaron dhe uji i pijshëm po bëhet i pakët

Në luftën në Ukrainë, shqetësimet po rriten se ushqimi dhe uji i pijshëm mund të jenë në mungesë në disa pjesë të vendit të Evropës Lindore, transmeton “Bota sot”.

“Situata për njerëzit në Ukrainë është përkeqësuar në mënyrë dramatike si rezultat i luftimeve të ashpra,” tha Martin Frick, drejtor i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (WFP) në Gjermani, për gazetat e grupit mediatik Funke (botimet e së shtunës).

Njerëzit qëndronin në bodrume dhe mund të kryenin punë vetëm me rrezik të madh.

“Ne po marrim raporte nga Kievi dhe Kharkiv në veçanti se ushqimi po mbaron dhe uji i pijshëm po bëhet i pakët,” tha Frick.

WFP po zgjeron praninë e saj në të gjithë rajonin, “por është një garë kundër kohës“. Një ekip ndërkombëtar është tashmë në Ukrainë dhe vendet fqinje për të koordinuar ndihmën. Nga Turqia janë nisur kamionë me 400 tonë ushqime.

“Lufta dhe lëvizjet e refugjatëve në të gjithë vendin po e bëjnë gjithashtu situatën konfuze për ndihmësit”, tha drejtori i WFP Gjermani.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ndikimi i luftës në ekonomi: Çfarë do të ndodhte nëse tregjet financiare do të rrëzoheshin?

Story i radhës

Nxënësit boshnjakë mësojnë matematikë me librat e Sarajevës dhe të Novi Pazarit

Të fundit nga