Si të ndaloni gërhitjen me shkronjën ‘i’? Një këshillë që do ta ndani me të gjithë ata që i njihni

Gërhitja mund të ndalet në disa mënyra duke përdorur metoda të tilla si ilaçe alternative, kirurgji ose ushtrime të caktuara

Mjekët rekomandojnë kirurgji vetëm në situata ekstreme, sepse ekziston një rrezik i caktuar i komplikimeve. Gjithashtu, vetëm 50 për qind e pacientëve kanë sukses të plotë pas operacionit.

Prandaj, ia vlen t’i kushtohet vëmendje metodave tradicionale për të hequr qafe gërhitjen:

Edhe gjyshet tona në luftën kundër gërhitjes rekomandonin përdorimin e karotave të pjekura, të cilat duhet të hahen një orë para çdo vakti.

Nëse nuk ju pëlqejnë karotat, mund të pini një gotë me lëng lakre që duhet ta përzieni me një lugë mjaltë dhe ta pini para gjumit.

Kjo pije pihet për një muaj.

Nëse nuk keni shtrydhëse frutash, lyeni një gjethe lakre me mjaltë dhe hajeni para gjumit.

Ka edhe ushtrime që mund të forcojnë muskujt e nazofaringut (pjesa e fytit poshtë gojës dhe zgavrës së hundës dhe sipër ezofagut dhe laringut), të cilat do t’ju ndihmojnë të ndaloni gërhitjen.

Këtu është një shembull. Me muskujt e tensionuar të qafës dhe nazofaringut, përpiquni të shqiptoni tingullin “i-i-i” sikur të këndoni.

Ky ushtrim duhet të bëhet 2 deri në 3 herë në ditë 30 herë.

Gjithashtu ndihmon edhe lëvizja e nofullës përpara – prapa 30 herë, 2 deri në 3 herë në ditë. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kuleba: Synimi i Rusisë është destabilizimi i Ukrainës

Story i radhës

Agjenti i Gosens zbulon pse lojtari e zgjodhi Interin para Newcastle Unitedit

Të fundit nga