Shkatërroi planin e Vladimir Putinit, kush është gjenerali po drejton rezistencën ukrainase?

Lufta në Ukrainë po vazhdon tash e 12 ditë. Të gjithë pothuajse flasin për presidentin rus, Vladimir Putin, i cili po vazhdon me çmendurinë e tij duke kërcënuar botën perëndimore edhe me sulme bërthamore.

Por kush është njeriu që po drejton rezistencën ukrainase tash e 12 ditë, rezistencë kjo e cila ka mahnitur botën perëndimore, e cila është solidarizuar me shtetin e Ukrainës, dhe ka prishur planet e presidentit rus, Valdimir Putin, i cili synonte një pushtim të shpejtë të Ukrainës.

Media e njohur italiane, “Corriere della Sera”, i ka kushtuar një shkrim të veçantë gjeneralit, Valerij Zaluzhny, njeriu i cili po udhëheqë rezistencën e Ukrainës përballë pushtuesit rus.

“Yjet në mëngë nuk të japin të drejtën për të qenë arrogant”, thotë Valerij Zaluzhny, shkruan “Corriere della Sera”, shkrim të cilin ua sjellë të pakthyer në shqip gazeta “Bota sot”.

Shkrimi i plotë nga “Corriere della Sera”

Valerij Zaluzhny, është shefi i parë i shtabit ukrainas që nuk doli nga një akademi sovjetike. Ai transformoi një trup të improvizuar në një ushtri. Burrë perëndimor, skifter pro-lindur. Arma e preferuar është Javelin: A do të jetë stringeri ” afgan”?

Në vitin 2014, Ukraina humbi Krimenë pothuajse pa gjuajtur asnjë plumb. Oficerët nga Kievi ndryshuan anët përpara mbërritjes së ushtarëve rusë. I gjithë zinxhiri komandues ishte rritur në akademitë e Bashkimit Sovjetik. Fqinjët e tyre në shtrat, të rinjtë me të cilët kishin luftuar në Afganistan apo Çeçeni ishin bërë armiq. E vështirë, shumë e vështirë për ukrainasit të luftojnë ish-shokët. Valery Fyodorovich Zaluzhny, shefi i shtabit që drejton rezistencën e vendit kundër pushtimit rus, është saktësisht e kundërta e atyre që më pas tradhtuan atdheun e ri.

Së pari, Zaluzhny është një perëndimor. Ai lindi në Novohrad-Volynskyi, një qytet me traditë katolike dhe ndikim polak. Nëse Ukraina do të thotë kufi, kufi midis botës ortodokse dhe katolike, midis stepës dhe kontinentit të urbanizuar, ai është një fëmijë i botës këtu. Nëse do të mund të zgjidhte ku të qëndronte, si kulturën, mjedisin politik, marrëdhëniet shoqërore, nuk do të kishte asnjë dyshim, do të zgjidhte Evropën, jo Azinë.

“Yjet në mëngë nuk të japin të drejtën për të qenë arrogant”, tha ai.

Ai është ende pjesë e një brezi në gjysmë të rrugës mes presidentit të tij aktor, rastësor, bluzë dhe selfie, social dhe PR, dhe mumieve të BRSS. Por ai është një gjeneral që di t’u buzëqeshë ushtarëve. Ai mori detyrën më pak se një vit më parë kur Presidenti Zelensky kuptoi se duhet të kishte dikë që mund t’i besonte në atë pozicion.

Së dyti, ai është shefi i parë i shtabit ukrainas që nuk ka dalë nga një akademi sovjetike. Pëlhura e ngurtë e uniformës mbetet e njëjtë, kështu që pasioni për një sasi të pamatshme medaljesh, madje edhe struktura komanduese e ushtrisë së tij është e stilit sovjetik. Por ai nuk ka miq dhe të njohur në anën tjetër. Në të kundërtën. Pagëzimi i tij me zjarr si oficer i ri ishte pikërisht shkëputja pro-ruse e Donbasit në vitin 2014. Falë tij dhe shumë të rinjve të tjerë ukrainas pushtimet e para ruse u kufizuan në një pjesë të territorit të rajonit. Ai qëlloi, luftoi, por mbi të gjitha ishte në gjendje të gjallëronte një ushtri të improvizuar, të përbërë më shumë nga vullnetarë dhe milici sesa nga profesionistë.

Reparti i rebelëve të rinj nga Maidan, studentë të universitetit të Kievit me flokë të gjatë dhe pasion për rock, të cilin Zaluzhny solli në Donbass, është bërë legjendar në Ukrainë. Ishte me ushtarë të tillë që Ukraina më pas ndaloi përparimin e separatistëve pro-rusë.

“Ishte e vështirë me ta ndonjëherë. Nuk ishin siç shkruheshin në manualin e ushtarit. Por me jetën, gjakun, guximin e tyre bënë atë që duhej bërë. Ne ndaluam armikun, mbetëm në këmbë për të mbrojtur tokën tonë”. Modeli është i njëjti që Forcat e Armatosura të saj po përpiqen të kopjojnë në këtë luftë, në shkallë kombëtare.

Së treti, ai është një modernizues pa keqardhje. “Të rinjtë që sot hyjnë në Akademi janë ndryshe nga ne. Ata janë më të mirë. Ata dinë gjuhë, shkojnë nga tavolina në fushën e betejës, duke marrë me vete aftësinë me pajisjet elektronike që kanë hyrë në pajisje”.

Ai është një skifter pro NATO-s. Ishte ai që këmbënguli që Ukraina të merrte pjesë në kampe stërvitore me amerikanët dhe britanikët. Ai kërkoi përputhshmërinë midis armëve dhe sistemeve të komunikimit të NATO-s, madje duke e ditur se hyrja në të do të ishte shumë e vështirë.

Listat e tij të blerjeve përbëhen nga drone, elektronikë, sensorë. Ai është i dashuruar me Javelin, një raketë antitank amerikane vdekjeprurëse dhe e lehtë për t’u përdorur: tanku armik nuk ka shpëtim. Javelin mund të bëhet për Ukrainën ajo që ishte thumbues për Afganistanin.

Së katërti, ai është një luftëtar i vijës së parë. Dhe Ukraina ka nevojë urgjente për guxim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çfarë i bëjnë trupit valët e telefonit?

Story i radhës

Kongresmeni amerikan letër Biden: Anëtarësoni Kosovën në NATO sa nuk është vonë (FOTO LAJM)

Të fundit nga