SHBA ndihmon Ukrainën me 1 miliard dollarë!

Shtetet e Bashkuara thanë të enjten se do të ofrojnë më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë humanitare për njerëzit e prekur nga pushtimi rus i Ukrainës, shkruan CNN, raporton Bota sot.

Fondet do të ndihmojnë në sigurimin e ushqimit, strehimit, ujit të pastër, furnizimeve mjekësore dhe ndihmës tjetër, tha Shtëpia e Bardhë.

Paratë vijnë pasi Presidenti i SHBA Joe Biden takohet me liderët evropianë dhe punon për të përcaktuar fazën tjetër të përgjigjes ndaj luftës së Rusisë.

Përveç kësaj, Shtëpia e Bardhë tha se do të ngrinte një fond prej 320 milionë dollarësh për të forcuar demokracinë në vendet në kufi me Bashkimin Evropian, duke përfshirë financimin për të drejtat e njeriut, median e pavarur dhe iniciativat kundër korrupsionit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pa rolin politik dhe intelektual të presidentit Ibrahim Rugova, vështirë se do vinte deri te intervenimi i NATO-s kundër Serbisë..!

Story i radhës

Beniada tregon si qëndron e vërteta me Einxhelin

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish