SHBA do të shpallë sanksione ndaj 300 anëtarëve të Dumës ruse

Shtetet e Bashkuara të enjten do të shpallin sanksione të reja kundër mbi 300 anëtarëve të Dumës ruse dhe më shumë se 40 kompanive ruse të mbrojtjes, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës, shkruan CNN, transmeton Bota sot.

Zyrtari shtoi se BE-ja dhe G7 do të shpallin gjithashtu një iniciativë të re për evazion sanksionesh që është “projektuar për të parandaluar anashkalimin ose plotësimin” e sanksioneve.

I pyetur nga Phil Mattingly i CNN për shembuj të iniciativës për evazion sanksionet, një zyrtar i lartë i administratës tha, pjesërisht, ajo do të zbehë aftësinë e Bankës Qendrore të Rusisë për të vendosur rezerva ndërkombëtare duke e bërë të qartë se çdo transaksion që përfshin arin është i ndaluar – gjë që pengon rublën. nga të qenit i mbështetur.

“Mesazhi i përgjithshëm këtu është se ne kemi ndërmarrë hapa historikë në imponimin e kostove ndaj Rusisë, tani le të sigurohemi që jemi plotësisht në linjë dhe marrim ndikimin maksimal nga masat që kemi zbatuar”, tha zyrtari.

Të pyetur në lidhje me strategjinë e përbashkët të pritshme të energjisë që pritet të shpallet të premten, zyrtarët e administratës nuk do të hyjnë në detaje, por thanë se “është diçka për të cilën kemi punuar për disa kohë dhe mendoj se do të jetë një hap domethënës përpara në aspektin. të përshpejtimit të diversifikimit të Evropës larg gazit rus.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Kur unë të plakem, mos u mërzit”

Story i radhës

Për “Bota Sot” flet deputeti nga Lista Guxo, Burim Meta: Edhe kur kam mendime ndryshe nga Albin Kurti, ato janë vlerë

Të fundit nga