Sfidat me të cilat përballet Biden teksa viziton Evropën

Joe Biden po bën udhëtimin e tij të tretë në Evropë si president i SHBA-së në një moment krize ndërkombëtare, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Duke folur në bordin e Air Force One ndërsa presidenti udhëton për në Bruksel, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Biden, Jake Sullivan tha se SHBA do të shpallë më shumë sanksione ndaj figurave politike dhe oligarkëve të enjten.

Pushtimi rus i Ukrainës po hyn në javën e tij të katërt pa fund dhe, duke lënë mënjanë sanksionet, rruga përpara aleancës SHBA-Evropë nuk është aspak e qartë.

Ja një vështrim nga reporteri ynë i vjetër i Amerikës së Veriut, Anthony Zurcher, në shqetësimet më urgjente me të cilat përballet zoti Biden teksa ai takohet me liderët dhe aleatët evropianë në ditët në vijim:

Një shfaqje uniteti

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën, SHBA-ja ka bërë përpjekje të veçanta për të lëvizur vetëm në harmoni me aleatët e saj. Kjo ndonjëherë nënkuptonte ndalimin e veprimeve – të tilla si forma të ndryshme sanksionesh ose ndihmë ushtarake – derisa pjesa tjetër e NATO-s të ishte gati të merrte hapa njëkohësisht.

Kjo nuk ishte kurrë e lehtë duke pasur parasysh interesat e ndryshme të aleancës 30-vendesh, por ditët e hershme, dramatike të ofensivës së Rusisë krijuan një ndjenjë urgjence që hoqi disa pengesa tradicionale për konsensus. Ndërsa lufta zvarritet – dhe pasojat ekonomike nga dhuna dhe reagimi i aleatëve që rezulton bëhen më të theksuara – potenciali për mosmarrëveshje publike brenda aleancës do të rritet.

Kriza e refugjatëve

Pas takimit me liderë të tjerë në Belgjikë, Biden do të udhëtojë në Poloni për një takim dypalësh me Presidentin Andrzej Duda. Duke pasur parasysh pozicionin e vendit në krahun lindor të NATO-s, ish shtetit satelit sovjetik i është kushtuar vëmendje e veçantë nga SHBA në muajt e fundit, me vizita nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Zëvendës-Presidentja Kamala Harris.

Edhe pse temat e ndihmës ushtarake për Ukrainën dhe një prani në rritje të NATO-s në tokën polake sigurisht që do të dalin, zyrtarët amerikanë thonë se çështja kryesore për takimin do të ketë të bëjë me vërshimin e refugjatëve që kanë mbërritur në kufirin Ukrainë-Poloni që prej armiqësive. filloi.

Kujdesi dhe përpunimi i miliona refugjatëve i ka vënë Polonisë një barrë të konsiderueshme financiare dhe logjistike dhe, nëse nuk trajtohet me kompetencë, në fund mund të çojë në trazira sociale dhe paqëndrueshmëri ekonomike.

Zgjidhjet ushtarake

Në muajt e fundit, SHBA-ja dhe aleatët e saj kanë hapur gjilpërat e ndihmës vdekjeprurëse ushtarake për forcat e uniformuara dhe vullnetare të Ukrainës që pengojnë sulmin rus.

Siç e ka bërë të qartë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kohët e fundit në fjalimet para organeve legjislative në Evropë dhe Amerikën e Veriut, megjithatë, ndihma e deritanishme nuk ka qenë e mjaftueshme. Ai thotë se Ukraina ka nevojë për sisteme më të sofistikuara anti-ajrore, si dhe avionë luftarakë të aftë për të “mbyllur qiejt” mbi Ukrainë për avionët luftarakë rusë.

Ndërsa SHBA-ja ka premtuar të sigurojë aftësi më të avancuara të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë, kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Siç shihet me fërkimet midis SHBA-së dhe Polonisë rreth përpjekjes së propozuar, por tashmë të pezulluar për të furnizuar Ukrainën me avionë të kohës sovjetike në pronësi polake, ka shqetësime për llojet e mbështetjes anti-ajrore që do të gjeneronin një përgjigje ruse kundër NATO-s. logjistika e marrjes së armëve në duart e Ukrainës dhe si të zëvendësohen armët që transferohen.

Një udhërrëfyes i sanksioneve

SHBA dhe aleatët e saj premtuan se do të vendosin sanksione ekonomike të pashembullta, dobësuese ndaj Rusisë, nëse ajo do të pushtonte Ukrainën. Pas disa ndeshjeve dhe fillimeve të hershme, kjo është pikërisht ajo që kanë bërë aleatët. Ekonomia ruse, tregu i aksioneve dhe monedha e saj janë tronditur nga ndëshkimet aleate, të cilat përfshijnë kufizime tregtare, izolim financiar, kufizime në eksportet e energjisë dhe sanksione të synuara ndaj liderëve politikë dhe të biznesit rusë.

Megjithatë, sado të rënda të jenë kufizimet, ato nuk e kanë penguar Rusinë të vazhdojë sulmin e saj të gjithanshëm. Ndërsa aleatët perëndimorë këmbëngulin se dhimbja e sanksioneve aktuale do të rritet me kalimin e kohës, ka një presion në rritje ndaj liderëve amerikanë dhe evropianë për të gjetur mënyra të reja për të ndëshkuar agresionin rus që ata mund të shpallin gjatë takimeve të zotit Biden këtë javë.

Disa propozime përfshijnë sanksione të reja ndaj oligarkëve dhe politikanëve, kufizime më të mëdha në eksportet ruse të energjisë dhe llojet e teknologjisë që importohen në Rusi.

Pyetja e Kinës

Presidenti kinez Xi Jinping dhe Vladimir Putin patën një takim të ngrohtë në Pekin gjatë Lojërave Olimpike Dimërore të shkurtit, ku ata përshkruan një miqësi midis kombeve të tyre që nuk kishte “kufizime”. Nëse kjo përkthehet në mbështetje të vazhdueshme ekonomike dhe ushtarake kineze për Rusinë në muajt në vijim, ajo mund të minojë gjithçka që SHBA dhe aleatët e saj evropianë po përpiqen të bëjnë në Ukrainë.

Javën e kaluar, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan u takua me homologun e tij kinez në Romë, e ndjekur nga një telefonatë gati dy-orëshe midis zotit Biden dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping. Megjithatë, SHBA nuk mund të veprojë vetëm këtu. Si Amerika ashtu edhe Evropa do të duhet të bëjnë përpjekje të bashkërenduara dhe të koordinuara për të bindur Kinën që të mbajë distancën nga Rusia dhe, nëse është e mundur, të jetë më e zëshme në denoncimet e saj për shkeljen e Rusisë ndaj sovranitetit territorial të Ukrainës. Mbështetja e fundit e Kinës për pjesëmarrjen ruse në samitin e ardhshëm ekonomik të G20 sugjeron se detyra nuk do të jetë e lehtë.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Google lejon përdoruesit të fshijnë historikun e kërkimit aplikacioni Android

Story i radhës

Gigi Hadid sjell trendin e ri të pranverës

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish