Serbia urgjentisht të ndërmarrë aksione në “demontimin e rrjetit të agjenturave ruse”

Kreu i Ligës Social-demokratike të Vojvodinës Nenad Çanak ka deklaruar se shkronja Z me të cilat shënohen automjetet ushtarake të ushtrisë ruse janë “kunatë e fashizmit të shekullit 21”, shkruan “Beta” transmeton “Bota Sot”.

“Z-ja është kunata e fashizmit për shekullin 21. Do të mbetet i mbajtur mend si simbol i të keqes dhe shkatërrimit e Putin si kriminel që ka arritur që historinë e ndritshme antifashiste të Rusisë dhe dhjetëra milionë viktima që BRSS ka humbur në luftën me fashizmin dhe baltën e përgjakshme për të cilave me gjenerata nuk do dilet” tha Çanak për gazetarë.

Ai theksoi se Serbia urgjentisht duhet të ndërmarr aksione në “demontimin e rrjetit të agjenturave ruse” në Serbi sepse nëse nuk ia del të iu kundërvihet agjenturave të jashtme dhe grupeve të tifozëve “kjo do të thotë se shteti nuk ekziston e në këtë asnjë patriot nuk mund të pranojë”.

“Serbia duhet ta bëjë këtë, nëse nuk do të tërhiqet në luftë që Putin synon të fillojë përmes Dodik në BeH për të shmang vëmendjen nga Ukraina”, tha Çanak.

Çanak shtoi se perëndimi duhet të jetë i vetëdijshëm për “tërheqjen nga hunda” e Serbisë dhe BeH në lidhje me pranimin e këtyre vendeve në BE tash mund të kushtojë shtrenjtë pikërisht kësaj BE, kur e ashtuquajtura qendra humanitare në Nish “shfrytëzohet në poligon të barrierës lansuese të projektimeve të Putinit të drejtuara kah qytetet evropiane”.

“Për këtë mbrojtja e Ukrainës, mbrojtja e paqes në Evropë. Ndërsa mospjesëmarrja në atë mbrojtje është bashkëpjesëmarrja në terrorizmin nuklear në të formësuar në Putin që karrierën e saj në KGB me gjasë dëshiron të arrestojë të gjithë kontinentin evropiane” vlerësoi Çanak.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Putin tregon se kur mbaron lufta me Ukrainën

Story i radhës

PD publikon fotot: Votime familjar në një qendër në Vorë

Të fundit nga