Scholz e përkrah Bidenin: Është një nga politikanët më me përvojë në botë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka shfaqur mbështetje dhe besim të fortë në udhëheqjen e Presidentit të SHBA Joe Biden, duke shtuar se është një nga politikanët më me përvojë në botë – sipas tij shumë e mundur që ai do t’i fitojë zgjedhjet.

Në një intervistë me mediat Axel Springer, Scholz dha garanci se Biden “e di saktësisht se çfarë po bën” dhe mund të sigurojë udhëheqje kritike ndërsa grupi i liderëve globalë përballet me një rrjet kompleks të çështjet, duke përfshirë zjarret e shumta dhe zgjedhjet e kontestuara ashpër që kërcënojnë të përmbysin status quo-në ndërkombëtare.

“Unë mendoj se Joe Biden është dikush që është shumë i qartë, që e di saktësisht se çfarë po bën dhe që është një nga politikanët më me përvojë në botë, veçanërisht kur bëhet fjalë për politikën ndërkombëtare,” tha Scholz, duke vlerësuar praninë e presidentit në konferencën e G7, ka raportuar Politico.

“Në një situatë të vështirë si kjo, ku një luftë po zhvillohet pikërisht këtu në Evropë, pasi Rusia nisi pushtimin e  Ukrainës, ku shumë e shumë konflikte të tjera po shpërthejnë në mbarë botën. Unë mundem vetëm të them se ky është një njeri që e di saktësisht se çfarë po bën”.

Komentet e Scholz-it vijnë në një kohë kur SHBA-ja dhe aleatët e saj ndërkombëtarë janë në gatishmëri të shtuar pasi konfliktet globale – duke përfshirë luftën e Rusisë në Ukrainë dhe luftën e Izraelit në Gaza – vazhdojnë të përshkallëzohen dhe problemet komplekse si ndryshimi i klimës bëhen më urgjente.

Në të njëjtën intervistë, Scholz adresoi shqetësimet se Gjermania po bllokon raundin e fundit të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, duke siguruar se paketa “nuk është e bllokuar”, por përkundrazi në diskutim.

Duke shtuar pasigurinë e momentit, zgjedhjet e fundit të BE-së tregojnë për një lëvizje drejt së djathtës ekstreme, duke çuar në shqetësime për mbështetjen e vazhdueshme ndërkombëtare për Ukrainën.

Burimi: botasot.info

Story i mëparshëm

“Burri im thotë se mungesa e seksit me mua e shtyu te gratë tjera – jam shumë e lënduar dhe e zemëruar”

Story i radhës

Cancelo dëshiron qëndrimin në La Liga

Të fundit nga