Rusia thotë se negociatat me Ukrainën janë në rrugë të duhur

Moska dhe Kievi janë “në gjysmë të rrugës” për të rënë dakord për çështjen e ç’militarizimit të Ukrainës dhe pikëpamjet e tyre janë më të lidhura me neutralitetin e Ukrainës dhe heqjen dorë nga bashkimi me NATO-n, thotë negociatori rus Vladimir Medinsky, shkruan BBC, transmeton “Bota sot”.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax citon Medinsky të ketë thënë se ekipet negociuese kanë diskutuar garancitë e sigurisë nëse Ukraina nuk përpiqet më të bashkohet me aleancën ushtarake perëndimore.

Presidenti Vladimir Putin i tha dje presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan se cilat ishin kërkesat e sakta të Rusisë për një marrëveshje paqeje me Ukrainën.

Kryesorja midis tyre është pranimi nga Ukraina se ajo duhet të jetë neutrale dhe nuk duhet të aplikojë për t’u bashkuar me NATO-n. Këtë e ka pranuar tashmë edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Ka edhe kërkesa të tjera në këtë kategori, të cilat më së shumti duket se janë elementë fytyre për palën ruse. Ukraina do të duhej t’i nënshtrohej një procesi çarmatimi për të siguruar që ajo të mos ishte një kërcënim për Rusinë. Do të duhej të kishte mbrojtje për gjuhën ruse në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Paralajmëron vëzhguesi i mprehtë i Putinit: Situata është aq sfiduese sa ai mund të ndjekë “Strategjinë e të Çmendurit”

Story i radhës

Pse gjykohen mjekët kaq shumë? Kjo histori do t’ju bëjë të reflektoni gjatë

Të fundit nga