Rusia po përgatitet për një sulm të gjithanshëm ndaj Kievit, thotë Ukraina

Zyrtarët ukrainas të mbrojtjes kanë paralajmëruar se Rusia po përgatit forcat e saj për të nisur një sulm të gjithanshëm në kryeqytetin e Kievit.

Një përditësim nga Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase tha se forcat e Moskës kishin filluar të grumbullonin burime për një sulm në qytet, me tanke dhe njësi të motorizuara të këmbësorisë që përparonin drejt qytetit të afërt të Irpin për të hedhur bazat.

Përditësimi shtoi se komandantët rusë kishin furnizuar forcat e tyre me karburant të dërguar nga Bjellorusia përmes zonës së përjashtimit të Çernobilit.

Diku tjetër, zyrtarët raportuan se ushtria ruse po përqendronte përpjekjet e saj në rrethimin e qyteteve lindore të Kharkiv, Chernihiv, Sumy dhe qytetin jugor të Mykolayiv.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Cilat biznese po largohen nga Rusia?

Story i radhës

Zelenski: Rusia po përgatitet të bombardojë Odesën

Të fundit nga