Cilat biznese po largohen nga Rusia?

Një numër i kompanive të mëdha ndërkombëtare njoftuan se do të pezullonin shërbimet e tyre në Rusi të dielën:

– Gjigandi i transmetimit Netflix – i cili tashmë kishte njoftuar se po pezullonte projektet dhe blerjet e ardhshme në vend – tha se do të ndalonte shërbimin e tij të transmetimit edhe atje, “duke pasur parasysh rrethanat në terren”.

– Kompania amerikane American Express tha se po pezullonte operacionet e saj si në Rusi ashtu edhe në Bjellorusi për shkak të sulmit “të pajustifikuar” të Rusisë ndaj Ukrainës. Kompania amerikane tha se kartat American Express nuk do të funksionojnë më në biznese apo ATM

– Visa dhe MasterCard pezulluan të gjitha operacionet në Rusi më herët të dielën

– Dy nga katër firmat e mëdha të kontabilitetit – PricewaterhouseCoopers (PwC) dhe KPMG – njoftuan se do të shkurtojnë firmat e tyre ruse nga rrjetet e tyre më të gjera

– Dhe së fundi, TikTok njoftoi se do të pezullojë transmetimin e drejtpërdrejtë dhe përmbajtjen e re në shërbimin e tij video, ndërsa shqyrton implikimin e sigurisë të një ligji të ri që kërcënon të burgos këdo që autoritetet mendojnë se kanë përhapur lajme “të rreme” për forcat e armatosura.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Numërohen 29 kuti në Shkodër, votat e kandidatëve

Story i radhës

Rusia po përgatitet për një sulm të gjithanshëm ndaj Kievit, thotë Ukraina

Të fundit nga