Rusia: Numri i luftëtarëve të huaj pro-ukrainas është përgjysmuar

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Igor Konashenkov, i tha agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti se numri i përgjithshëm i mercenarëve të huaj në Ukrainë është pothuajse përgjysmuar – nga 6,600 në 3,500.

Ministria e Mbrojtjes ka bërë disa pretendime sot që BBC nuk është në gjendje t’i verifikojë.

Z. Konashenkov shtoi se “qindra mercenarë të huaj në Ukrainë u shkatërruan nga armët ruse me precizion të lartë me rreze të gjatë, menjëherë pasi arritën në vendet ku ata iu nënshtruan trajnimit shtesë dhe koordinimit të njësive taktike”.

“Por shumica e mercenarëve u shkatërruan në zonën e luftimit për shkak të nivelit të ulët të stërvitjes dhe mungesës së përvojës reale luftarake”.

Komentet e tij vijnë pasi Garda Kombëtare e Rusisë tha se një nga komandantët e brigadës së saj ishte vrarë në një betejë të Donbasit kundër forcave pro-ukrainase, ku përfshihej Ben Grant, djali i Helen Grant, deputetja konservatore për Maidstone dhe The Weald.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Discord sjell komunikimin me tekst në kanalet zanore

Story i radhës

Vazhdoni të harroni gjërat? Ja 5 zakone që përmirësojnë kujtesën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish