Rusia hap rubinetin e Nord Stream 1, gazi vjen “me pikatore”

Gazsjellësi Nord Stream 1 u rihap siç ishte planifikuar, që nga mëngjesi i sotëm, raporton Deutsche Welle. Tubacioni ishte mbyllur për 10 ditët e fundit për “mirëmbajtjen e planifikuar”, tha operatori.

Presidenti i agjencisë federale të rrjetit të Gjermanisë, Klaus Müller, njoftoi përmes Twitter-it se gazsjellësi kishte filluar të funksiononte me 30% të kapacitetit të tij dhe se kjo ishte e garantuar për dy orë.

Ai tha, megjithatë, se nuk është e zakonshme që fluksi të ndryshojë brenda së njëjtës ditë.

Përpara punimeve të mirëmbajtjes, raporton Die Welt, gazsjellësi furnizohej afërsisht me të njëjtën sasi (në 40% të kapacitetit të tij).

Evropa ka pritur me ankth kthimin e furnizimeve me gaz nga Rusia mes frikës se Moska do të vendosë t’i mbajë pothuajse plotësisht rubinetat, duke shkaktuar potencialisht një krizë energjetike. Gjermania ka akuzuar Kremlinin për përdorimin e energjisë si “armë”.

“Moska nuk heziton të përdorë dërgesat e grurit dhe energjisë si armë. Ne duhet të jemi të vendosur për të mbrojtur veten”, u tha gazetarëve kancelari gjerman Olaf Scholz në fillim të kësaj jave.

Presidenti rus Vladimir Putin në fillim të kësaj jave dha një “shije” se ku mund të shkojnë gjërat.

Për shkak të “përparimit të ngadaltë të mirëmbajtjes”, vëllimi i dërgesave mund të reduktohet më tej, tha ai gjatë një vizite në Teheran të martën.

Plani i urgjencës i Evropës për të kursyer gazin natyror

Komisioni Evropian u kërkoi të mërkurën vendeve të BE-së të reduktojnë kërkesën e tyre për gaz natyror me 15% në muajt e ardhshëm të dimrit dhe t’i japin asaj kompetenca të veçanta për të zbatuar shkurtimet e kërkuara të kërkesës, nëse Rusia ndërpret linjën e gazit.

“Rusia po përdor energjinë si armë dhe për këtë arsye, në çdo rast, qoftë një ndërprerje e pjesshme e madhe e gazit rus apo një ndërprerje e plotë… Evropa duhet të jetë gati,” tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Gjigandi i energjisë i kontrolluar nga Kremlini, Gazprom, uli eksportet e gazit përmes Nord Stream në 40% të kapacitetit normal në fund të majit dhe më tej në mes të qershorit.

Megjithatë, pas një presioni të madh, Kanadaja dërgoi një turbinë për gazsjellësin Nord Stream në Gjermani të dielën, më 17 korrik, pasi përfundoi puna e riparimit.

Turbina e riparuar thuhet se është rrugës për në Rusi dhe pritet të mbërrijë të dielën më herët. Putin paralajmëroi gjithashtu se flukset e energjisë mund të reduktohen në 20% të kapacitetit nga java e ardhshme pasi një turbinë tjetër do të dërgohej për mirëmbajtje në fund të këtij muaji.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Cilat janë përfitimet e seksit të shpejtë?

Story i radhës

Çupi paralajmëron arrestime në nivele të larta, ja dy sinjalet nga amerikanët që do të tronditin politikën shqiptare

Të fundit nga