Rusia fokusohet në lindje të Ukrainës – intenstifikohen sulmet

Ditët e fundit, Rusia ka theksuar se po e kalon fokusin e saj në Ukrainën lindore dhe inteligjenca e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thotë se kjo është “një pranim i heshtur” se ajo po përpiqet të mbajë operacionet në veri, shkruan BBC, transmeton Bota sot. 

Marrja e tokës në bregun jugor është një qëllim i madh për Presidentin Putin, por po ashtu është edhe përpjekja e tij për të “çliruar” lindjen. Kukullat e mbështetura nga Rusia kishin marrë tashmë kontrollin e më shumë se një të tretës së dy zonave lindore në vitin 2014.

Forcat ruse po forcojnë kontrollin e tyre në rajonin verilindor të Luhanskut, por ato kanë shumë më pak kontroll mbi rajonin e Donetskut dhe Operacioni i Forcave të Përbashkëta të Ukrainës në lindje ka me sa duket disa nga brigadat më të trajnuara në ushtri.

Por sulmet ruse janë intensifikuar në qytetet në perëndim të “vijës së kontaktit” – vija e frontit nga lufta e mëparshme.

Autoritetet e Luhansk thonë se ka pasur 35 sulme artilerie në qytetet lokale në 24 orë. Vetëm sot në mëngjes, blloqe banesash dhe një kopsht fëmijësh u goditën në Lysychansk, thotë udhëheqësi ushtarak rajonal.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

KSI: Të hiqen maskat në shkollat e mesme! Të mundësohet organizimi i ekskursioneve

Story i radhës

Elmas: Jemi një skuadër e re me zemër të madhe

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish