Rusët te dera, shteti europian merr masa urgjente: Gati pilotët e “bishave” amerikane

Finlanda dhe Suedia kanë filluar të marrin masa për rritjen e sigurisë së tyre pas kërcënimit të hapur të Rusisë ndaj tyre dhe gjithë Europës.

Finland aka dërguar për trajnim në SHBA pilotët e saj që drejtojnë avionët e avancuar F-35, raporton abcnews.al.

Kjo është njoftuar nga senatori Tom Cotton ka njoftuar pas takimit që ka pasur me presidentin e Finlandës Sauli Niisto.

“Faleminderit president Niinisto për mikëpritjen dhe miqësinë tuaj për vendin tonë. E vlerësojmë udhëheqjen tuja me maturi dhe mençuri gjatë këtyre kohërave të vështira. Mezi presim që t’i mirëpresim pilotët finlandez të F-35 në Arkansas”, ka shkruar ai. 

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Saraçini: Me vdekjen e Xhemail Kasumit, familja jonë e hendbollit ka mbetur pa një personalitet të veçantë

Story i radhës

LSDM: Metodologjia e re parashikon rritje të vazhdueshme të pensioneve për mesatarisht 900 denarë

Të fundit nga