Rubio: Zona e ndalim-fluturimit mund të shkaktojë një luftë të tretë botërore

Në SHBA, politikanët kanë diskutuar idenë e një zone ndalim-fluturimi siç kërkohet nga Presidenti Zelensky dhe ukrainas të tjerë të shquar  në emisionet e bisedave të së dielës.

Senatori Marco Rubio, republikani i rangut më të lartë në Komitetin e Inteligjencës së Senatit, tha të dielën në CNN se një zonë ndalim-fluturimi do të thotë “fillimi i Luftës së Tretë Botërore”.

Njerëzit duhet të kuptojnë se çfarë do të thotë një zonë ndalim-fluturimi. Nuk është një rregull që duhet të kalosh që të gjithë duhet ta detyrojnë. Është gatishmëria për të rrëzuar avionin e Federatës Ruse,” tha ai, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”

Ai shtoi se beson se nuk ka kuptim të vazhdohet të importohet naftë nga Rusia, e cila sipas tij po përdoret për financimin e luftës në Ukrainë.

Një senator tjetër, demokrati i Konektikatit, Christopher Murphy, tha në Fox se ai beson se nuk është në interesat amerikane apo evropiane të zbatohet një zonë ndalim-fluturimi.

Kjo mund të çojë në “dy superfuqitë bërthamore më të mëdha, më të pajisura në botë – të shkojnë në luftë drejtpërdrejt kundër njëra-tjetrës”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pjesëmarrja e ulët në zgjedhje? Çipa: Votuesit u treguan inteligjentë, nuk u përdorën për llogari politike

Story i radhës

Guardiola e ka mendjen te Liverpooli

Të fundit nga