Rrëfehet ukrainasja e strehuar në bodrumet e Kievit: Shtëpia e babait u bë rrafsh me tokë

Në Kiev mbretëron një qetësi e frikshme. Kryeqyteti është shpartalluar dhe rraskapitur nga sulmet ajrore si dhe detonimet në pjesët përreth. Nganjëherë godasin edhe në zemër të qytetit. Çfarë mund të vije në vijim, nuk e di askush, por mund të imagjinohet.

Banorët e kryeqytetit të rrethuar janë në kontakt me shokët dhe kushërinjtë, përderisa forcat ruse godasin zonat e banueshme me egërsi në qytetet veriore, jugore dhe lindore.

BBC ka raportuar për ukrainasen e quajtura Liana, e cila po qëndron në një bodrum, diku në Kiev, për t’u strehuar.

Ajo është e shqetësuar për babain e moshuar të saj, i cili jeton në jug, afër Çernobilit, ku trupat ruse kanë depërtuar dhe një ditë kanë trokitur në derën e tij, duke kërkuar cigare. Ende qëndrojnë aty, raporton BBC.

Kur e mori lajmin, Liana shpërtheu në të qara. Babai i saj qëndroi në bodrum për ditë të tëra dhe doli për të marrë ajër vetëm pas disa ditësh, kur krismat pushuan.

“Pa vetëm qiellin. Shtëpia e tij u shkatërrua. Gjithçka që ndërtoi në jetën e tij, humbi. Si mund t’ia nis nga fillimi?”, ka pyetur Liana, babai i së cilës është në gjashtëdhjetat.

Pranë shtëpisë së tij të rrafshuar nga luftimet, shtëpitë e fqinjëve ishin në flakë.

Pa pasur një vend të shkojë, ai bashkë me familjen kanë pirë vodka, e vetmja mbrojtje e mbetur kundër temperaturave nën zero në këtë luftë të pamëshirshme.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

DJ PM i stresuar? Për herë të parë tregon se…

Story i radhës

Pushtimi rus i Ukrainës, shqiptarët: Më mirë 3 vjet burg se 300 vjet nën sundimin sllav të Putinit

Të fundit nga