Republikën Demokratike e Kongos dënon me vdekje vrasësit e dy ekspertëve të OKB-së

Dhjetra anëtarë të milicisë janë dënuar me vdekje në Republikën Demokratike të Kongos për përfshirjen e tyre në vrasjen e dy ekspertëve të OKB-së. Ekspertja suedezo-kiliane Zaida Katalana dhe eksperti amerikan Michael Sharp u rrëmbyen dhe u vranë në rajonin Kasai në vitin 2017. Ata po hetonin varrezat e supozuara masive pasi shpërthyen luftimet midis forcave qeveritare dhe një grupi milicie raporton “BBC”. Grupi i milicisë vrau dhe përkthyesin e tyre Betu Tshintela.

Trupat e tyre u gjetën 16 ditë pasi u rrëmbyen. OKB-ja ishte e tronditur nga vrasjet dhe Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres në atë kohë tha se organizata “do të bënte gjithçka që është e mundur për të siguruar që drejtësia të vihet në vend”. Qindra njerëz vdiqën në konfliktin në Kasai, i cili përfundoi në 2017.

Mbi një milion njerëz u zhvendosën nga luftimet, të cilat filluan pasi një udhëheqës tradicional Kamwina Sapu u vra në gusht 2016. Vendimet e fajësisë u dhanë nga një gjykatë ushtarake në fund të një gjyqi katër vjeçar. Nga dhjetëra të pandehurit, pothuajse të gjithë u dënuan me vdekje.

Por ndërsa Republikën Demokratike e Kongos ka shpallur një moratorium mbi ekzekutimet, dënimet ka të ngjarë të përfundojnë me burgim të përjetshëm. Ata ishin përballur me një sërë akuzash, nga terrorizmi dhe vrasja deri te akti i një krimi lufte përmes gjymtimit, raporton agjencia e lajmeve “AFP”.

Kolonel Jean de Dieu Mambweni, i cili mori një dënimin me 10 vjet u akuzua për shkelje të urdhrave. Dy të tjerë, një gazetar dhe një oficer policie u shpallën të pafajshëm.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vështirësi në sistemimin e refugjatëve afganë në Uiskonsin

Story i radhës

Ndarja e Alvisës me Bashkimin: Plas sherri mes Albit dhe Brunos

Të fundit nga