Qindra refugjatë hebrenj mbërrijnë në Izrael nga Ukraina

Rreth 300 refugjatë hebrenj kanë mbërritur në Izrael nga Ukraina, ndër të parët nga ato që vendi pret të jetë “një valë shumë, shumë e madhe” imigrimi.

Është sugjeruar që më shumë se 200,000 ukrainas që janë hebrenj ose kanë lidhje familjare hebreje mund të pranohen dhe më shumë se 600,000 rusë në të njëjtat kategori, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

“Izraeli është shtëpia ime e dytë, ndoshta tani shtëpia ime e parë,” tha Anna nga Kievi, duke mbërritur në Tel Aviv me plane për të qëndruar me të afërmit e saj. “Unë jam shumë emocionues. Unë thjesht dua të fle dhe të ndihem i sigurt, dhe e di që këtu do të ndihem i sigurt.

Në aeroport, kryeministri Naftali Bennett puthi një djalë të vogël në kokë dhe e mori atë nga një aeroplan që sillte rreth 90 fëmijë nga një jetimore hebreje në Zhytomyr.

Më vonë, ai mori një telefonatë nga presidenti rus Vladimir Putin, vetëm një ditë pasi u kthye nga bisedimet e papritura në Kremlin.

Gjatë fundjavës, Bennett thuhet se ka folur tre herë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Ukraina ka kërkuar që Izraeli të veprojë si ndërmjetës për shkak të marrëdhënieve të mira me Kievin dhe Moskën./BOTASOT

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shtrenjtimi i naftës, Edi Rama: Është luftë, duhen shtrënguar dhëmbët

Story i radhës

Celibashi shpall rezultatin paraprak: PS fiton Vorën, kandidati i PD i treti

Të fundit nga