Qeveria federale ndalon certifikimin e Nord Stream 2

Qeveria federale po ndalon për momentin procesin e miratimit për gazsjellësin e diskutueshëm Nord Stream 2. Këtë e tha të martën në Berlin kancelari Olaf Scholz (SPD). Konkretisht, qeveria po tërheq një raport për Agjencinë Federale të Rrjetit. Scholz tha se kishte kërkuar nga Ministria e Çështjeve Ekonomike që të tërheqë raportin ekzistues mbi analizën e sigurisë së furnizimit në Agjencinë Federale të Rrjetit, shkruajnë mediat e huaja, transmeton Bota sot.

“Mund të tingëllojë teknik, por është hapi i nevojshëm administrativ në mënyrë që gazsjellësi të mos mund të certifikohet tani.”

Pa këtë certifikim, Nord Stream 2 nuk mund të hyjë në punë, theksoi Scholz.

Drejtoria përgjegjëse e Ministrisë së Çështjeve Ekonomike do të bëjë një vlerësim të ri për sigurinë e furnizimit, duke marrë parasysh “çfarë ka ndryshuar në ditët e fundit”, tha kancelarja.

“Në këtë fazë, tani është e rëndësishme, përveç sanksioneve të para, të parandalohet përshkallëzimi i mëtejshëm dhe rrjedhimisht një katastrofë tjetër. Kjo është ajo që synojnë të gjitha përpjekjet tona diplomatike.”

Sipas raportimeve, Ministri i Ekonomisë Robert Habeck (të Gjelbërit) e kishte shqyrtuar një hap të tillë sapo mori detyrën.

Presidenti rus Vladimir Putin njohu pavarësinë e rajoneve separatiste të Donetskut dhe Luhanskut në Ukrainën lindore të hënën në mbrëmje. Shefi i Kremlinit urdhëroi gjithashtu që ushtarët rusë të dërgoheshin në Ukrainën lindore. Ai po planifikon një pushtim të Ukrainës për herë të dytë që nga viti 2014. Perëndimi e akuzon atë për shkelje të ligjit ndërkombëtar. Sipas burimeve perëndimore, Rusia ka mbledhur rreth 150 mijë ushtarë në kufirin me Ukrainën.

Edhe pse linja e dyfishtë prej 1230 kilometrash nga Rusia përmes Detit Baltik në Gjermani ka përfunduar, asnjë gaz natyror ende nuk ka rrjedhur nëpër tubacion. Procesi i certifikimit kohët e fundit ishte në pritje. Agjencia Federale e Rrjetit pezulloi procedurën në nëntor dhe kërkoi që kompania operuese të organizohej sipas ligjit gjerman. Nord Stream 2 AG synon të përmbushë kërkesën duke themeluar një filial gjerman.

Në një takim të fundit me kancelarin Olaf Scholz, Presidenti i SHBA Joe Biden e bëri të qartë se një pushtim rus i Ukrainës do të nënkuptonte fundin e linjës që tashmë ishte përfunduar.

Sanksione të gjera të BE-së

Sipas informacioneve të agjencisë gjermane të shtypit, Komisioni i BE-së ka propozuar papritur sanksione të gjera kundër Rusisë. Sipas diplomatëve, një draft i paraqitur në shtetet anëtare të martën parashikon ndalimin e tregtimit të obligacioneve të qeverisë ruse, në mënyrë që ta vështirësojë rifinancimin e shtetit rus. Për më tepër, disa qindra njerëz dhe kompani thuhet se janë në listën e sanksioneve të BE-së.

Midis tyre janë rreth 350 anëtarë të parlamentit rus që votuan për njohjen ruse të Republikave Popullore të vetëshpallura Luhansk dhe Donetsk në Ukrainën lindore, por edhe bankat që bëjnë biznes në Ukrainën lindore. Gjithashtu, rregullat e tregtisë së lirë të BE-së me Ukrainën nuk duhet të zbatohen më për zonat në Ukrainën lindore.

Çdo person, organizatë ose kompani që është vendosur në listën e sanksioneve të BE-së do t’i ngrijë të gjitha asetet në BE. Përveç kësaj, personat e listuar nuk lejohen më të hyjnë në BE dhe nuk mund të bëhet më biznes me të prekurit.

Njerëzit e përfshirë në konsultime theksuan se arsenali i plotë i opsioneve të sanksioneve nuk është përdorur ende. Sanksionet, për shembull, kundër sektorit energjetik të Rusisë dhe ndalimet e eksportit për teknologjinë e lartë janë përgatitur në rast se Rusia fillon një sulm ndaj Ukrainës. Shefi i Kremlinit Vladimir Putin gjithashtu nuk ka gjasa të përfshihet në listën e sanksioneve të BE-së.

Të gjitha sanksionet duhet të vendosen përfundimisht nga Këshilli i Ministrave të BE-së. Vendimi mund të merret edhe me shkrim. Ministrat e Jashtëm pritet të bien dakord për procedurën e saktë në një takim të posaçëm këtë të martë në Paris.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Mirëmëngjesi vetëm Trixës”, Antigona dhe Albani mbështesin këngëtaren pas asaj që ndodhi mbrëmë

Story i radhës

Gazeta gjermane BILD: Putin tani është armiku ynë

Të fundit nga