Puyol zgjedh lojtarin që e ka befasuar më shumë

Carles Puyol është padyshim një legjendë e Barcelona-s.

Si shumë të tjerë, ai ishte një lojtar që ka luajtur vetëm me një klub në karrierën e tij dhe ka luajtur për Blaugranat 682 herë gjatë karrierës së tij 15-vjeçare në klub.

Puyol ishte një nga qendërmbrojtësit më të mirë të gjeneratës së tij, dhe ai e njeh talentin kur e sheh atë në pozicion.

Një lojtar që i ra në sy për Barcelona-n është Ronald Araujo, për të cilin ish-futbollisti spanjoll foli shumë mirë përpara El Clasico-s.

“Ai po kalon një sezon shumë të mirë. Nuk e njoh personalisht, por më kanë thënë se është shumë profesionist, modest dhe gjithmonë jep maksimumin në stërvitje dhe ndeshje”, ka thënë Puyol për Mundo Deportivo.

“Tani për tani, nëse ai nuk është qendërmbrojtësi më i mirë në botë, ai është në mes 3 më të mirëve. Ai është i ri, ai ka ende hapësirë për përmirësim dhe mendoj se ne kemi qendërmbrojtës shumë të mirë te Barcelona për shumë vite”.

Edhe pse Araujo është natyrshëm një qendërmbrojtës dhe ka luajtur atje për pjesën më të madhe të këtij sezoni deri më tani, ai pritet të rreshtohet në krahun e djathtë në El Clasico teksa kërkon të vazhdojë suksesin e tij kundër Vinicius Jr.

Puyol foli gjithashtu për talentet e reja në të dyja anët e El Clasico, duke përmendur dy yjet e Barcelona-s dhe një të Real Madrid. “Unë do të thosha Gavi dhe Pedri. Për Real Madridin, unë mendoj se Eduardo Camavinga është një lojtar i madh”.

Camavinga ka qenë në formë të shkëlqyer për Real Madrid-in në vitin 2023, dhe paraqitjet e tij duket se do t’i sigurojnë një kontratë të re në Santiago Bernabeu. Barcelona do të shpresojë që ai të ketë një ditë të keqe në El Clasico, pasi katalanasit synojnë të shkojnë 12 pikë përpara në garën për titull në La Liga.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Olta nuk ‘i kursehet’ Luizit për pamjen fizike, ja përgjigjja epike e këngëtarit

Story i radhës

Formacioni i Dukagjinit kundër Trepçës ’89

Të fundit nga