Putin përgatitet për luftë, bën lëvizjen e rëndësishme – dalin pamjet

Presidenti rus Vladimir Putin po vazhdon të tregojë muskujt e tij ushtarakë. Ai sot ka dërguar anije luftarake në Detin Barents për të praktikuar mbrojtjen e një korsie kryesore të anijeve në Arktik, shkruan express.uk, përcjell Bota sot.

Stërvitjet në Arktik, të cilat përfshijnë rreth 30 anije luftarake, 20 avionë dhe 1200 persona personel, janë krijuar për të vlerësuar gatishmërinë luftarake të trupave në Arktik dhe aftësinë e tyre për të mbrojtur Rrugën e Detit të Veriut.

Lëvizjet ushtarake ruse po vëzhgohen nga afër nga Perëndimi në një kohë kur një grumbullim trupash pranë kufirit të saj me Ukrainën ka ngjallur frikën e një lufte të plotë.

Image

Luftanijet ruse hyjnë në Detin Barents (Foto: Ministria e Mbrojtjes e Rusisë)

Moska ka mohuar se planifikon të nisë një sulm ndaj Ukrainës fqinje.

Flota Veriore tha: “Stërvitjet do të ndihmojnë “të garantojnë sigurinë e rrugëve detare dhe zonave të aktivitetit ekonomik detar të Rusisë në detet veriore në rast të një krize”.

Rusia ka investuar shumë në infrastrukturë për të zhvilluar Rrugën e Detit Verior dhe shpreson se ajo do të bëhet një korsi kryesore e transportit detar, derisa Arktiku ngrohet me një ritëm më të shpejtë se pjesa tjetër e botës. 

Image

Moska ka mohuar se planifikon të nisë një sulm ndaj Ukrainës fqinje (Foto: Ministria e Mbrojtjes e Rusisë)

Autoritetet ruse kanë thënë se vendi planifikon të fillojë transportin gjatë gjithë vitit përmes Rrugës së Detit të Veriut në 2022 ose 2023.

Moska gjithashtu mbajti stërvitje ushtarake të mërkurën dhe vendosi më shumë forca dhe avionë luftarakë në Bjellorusi për stërvitjet që do të zhvillohen muajin e ardhshëm si pjesë e stërvitjeve të saj gjithëpërfshirëse detare.

Image

Rusia thotë se kriza po nxitet nga veprimet e NATO-s dhe SHBA-së (Foto: Ministria e Mbrojtjes e Rusisë)

Ministria e Mbrojtjes tha se forcat e artilerisë ruse në rajonin jugor të Rostovit, që kufizohet me Ukrainën, do të praktikonin gjuajtjen më vonë të mërkurën, si pjesë e një inspektimi të gatishmërisë luftarake të Qarkut Ushtarak Jugor./Botasot

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Движењето БЕСА ќе одржи конгрес на 5 март

Story i radhës

Disa lagje dhe fshatra të Shkupit nesër pa energji elektrike

Të fundit nga