Putin dhe Erdogan bisedojnë në telefon për situatën e grurit

Frika për miliona tonë drithë të shtrirë boshe në kapanone në portet e Ukrainës vazhdon, pa asnjë marrëveshje ende në fuqi për të lejuar kalimin e tij të sigurt jashtë vendit, përcjell Bota sot.

Moska e ka mohuar përdorimin e produkteve ushqimore si mjet kundër Perëndimit, por realiteti mbetet se portet e Detit të Zi të Ukrainës mbeten nën bllokadë nga luftanijet ruse.

Presidenti Vladimir Putin zhvilloi bisedime me homologun turk Rexhep Tajip Erdogan ku diskutuan përpjekjet për koordinimin e eksportit të grurit dhe sigurinë e lundrimit në Detin e Zi, tha Kremlini të hënën.

Është e paqartë nëse është bërë ndonjë përparim dhe mund të jetë që çdo ofertë e zotit Putin do të refuzohet pa kontroll nga Perëndimi, pasi ato ka të ngjarë të jenë të kushtëzuara nga lehtësimi i sanksioneve ndërkombëtare.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Arsyet pse po shihni gjithnjë e më shumë makthe

Story i radhës

NTP Shkup fut linjën e re të autobusëve Radushë – Saraj

Të fundit nga