Arsyet pse po shihni gjithnjë e më shumë makthe

A keni pasur ndonjëherë makthe gjatë natës dhe nuk e dini se çfarë po i shkakton ato? Është zhgënjyese. Nata supozohet të jetë koha për t’u çlodhur dhe për t’u rimbushur për ditën tjetër, dhe është e vështirë kur frika dhe ankthet tuaja vijnë me ju…

Alkooli, droga rekreative, medikamente dhe suplemente

Një natë jashtë në bar mund të jetë shumë argëtuese, por mund të mos jetë aq e mrekullueshme kur po përpiqeni të flini më vonë. Ndërsa alkooli mund t’ju ndihmojë të flini thellë në fillim, “me uljen e nivelit të alkoolit në gjak, ndodh e kundërta: ka gjumë më të cekët dhe zgjim më të shpeshtë. Kjo mund të çojë në më shumë gjumë REM, ose lëvizje të shpejtë të syve, i cili shkakton makthe dhe ëndrra të gjalla, “tha Phil Lawlor, një ekspert i gjumit në kompaninë e dyshekëve Dormeo.

Ngrënia para gjumit

Po, ngrënia para gjumit mund t’ju lëndojë gjithashtu. “Kjo është për shkak se trupi juaj do të punojë shumë për të shpërbërë ushqimin dhe do të dërgojë sinjale në trurin tuaj për të qenë më aktiv, gjë që mund të shkaktojë makthe,” tha Lawlor. 

Ankthi dhe stresi

“Ankthi dhe stresi i shkaktuar nga situata traumatike ose shqetësuese mund të shkaktojnë makthe sepse mendja juaj nënndërgjegjeshëm do t’i kthejë mendimet e frikshme në një histori të frikshme dhe histori të pakëndshme,” tha Lawlor.

Duke fjetur me shpinë

Ata që flenë prapa, kushtojini vëmendje: “Studimet kanë treguar se ata që flenë me shpinë kanë më shumë gjasa të kenë makthe,” tha Lawlor. “Fjetja në shpinë mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje. Kur jeni në REM, mungesa e ajrit mund të shkaktojë një makth, të tillë si ndjekja, mbytja ose mbytja.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

I dështoi transferimi në Club Brugge, Muriqi mund të përfundojë në këtë klub

Story i radhës

Putin dhe Erdogan bisedojnë në telefon për situatën e grurit

Të fundit nga