Publikohet mesazhi/ Momentet e fundit para fundosjes së luftanijes ruse “Moskva”

Regjistrimet dramatike zanore synojnë të tregojnë momentet e fundit të luftanijes ruse Moskva. Në mesazhin radiofonik të publikuar nga Task Forca e Ukrainës Jug, një anëtar i ekuipazhit thërret se anija po anohet dhe po fundoset.

«Moskva-1, dy vrima! Helika u bllokua! fundosje! Jemi shtrirë në një anë!”, bërtet zëri. Siç raportohet nga The Kyiv Independent, fotografia thuhet se është bërë pasi anija luftarake u godit nga forcat ukrainase më 14 prill.

Sirenat vajtojnë në sfond

Anëtari i shqetësuar i ekuipazhit thotë gjithashtu se një vrimë poshtë vijës ujore e ka anuar Moskva 30 gradë në lum. Sirenat vajtojnë në sfond. Marinari bërtet se është prishur lidhja me urën, shkruan Blick, përcjellë “Bota sot”.

Me sa duket anëtari i ekuipazhit komunikon me ekuipazhin e një rimorkiatori.

“Nuk ka asnjë mënyrë për t’u afruar me kontrabandistët”, vazhdon regjistrimi prej 42 sekondash.

“Ne po bëjmë çmos për të shpëtuar ekuipazhin.”

Goditje e rëndë për rusët

Fundosja e e profilit të lartë të “Moskva”, ishte një goditje e rëndë për ushtrinë ruse. Por Rusia e mohon se anija është goditur nga Ukraina. Sipas tyre, në vend të kësaj, ajo u mbyt për shkak të zjarrit në depon e municioneve dhe për shkak të “detit të trazuar”.

Ka paqartësi për numrin e viktimave. Sipas informacioneve ruse, një anëtar i ekuipazhit është vrarë dhe 27 të tjerë janë zhdukur. 396 anëtarët e mbetur të ekuipazhit të ishin shpëtuar. Sipas ministrit të Mbrojtjes lituaneze, në bord kishte 485 anëtarë të ekuipazhit, duke përfshirë 66 oficerë. 54 anëtarë të ekuipazhit u shpëtuan nga një anije turke.

 

Ndihmë nga shërbimet sekrete amerikane?

Sipas raportimeve të mediave amerikane, Moskva u fundos me ndihmën e informacionit të inteligjencës amerikane. Por zyrtarët amerikanë kanë mohuar këtë.

“Raportet janë të pasakta,” tha më 6 maj sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

“Ne nuk i kemi dhënë Ukrainës ndonjë informacion specifik për shënjestrimin e lumit Moskë. Ne nuk ishim të përfshirë në vendimin e ukrainasve për të sulmuar anijen, as në operacionin që ata kryen”.

“Ne nuk kishim njohuri paraprake për qëllimin e Ukrainës për të sulmuar anijen. Ukrainasit kanë aftësitë e tyre të inteligjencës për të gjurmuar dhe synuar anijet detare ruse, siç bënë në këtë rast”, tha Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby./Bota sot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Laporta thumbon Realin dhe Mbappen

Story i radhës

Vazhdon shembja e gurëve në afërsi të kufirit me Kosovën

Të fundit nga