Pse meshkujve u bien flokët: testosteroni nuk ka të bëjë, ja shkaqet dhe mjetet e mundshme

Një pjesë e mirë e meshkujve vuajnë nga mungesa e flokëve. Trajtimet ekzistojnë dhe janë gjithashtu veçanërisht efektive, por faktori kohë është një nga më të rëndësishmit për trajtimin e këtij problemi. Profesor Piraccini shpjegon gjithçka…

Teprica e testosteronit? Faktorët trashëgues? Cilat janë shkaqet kryesore të rënies së flokëve? ” Le të fillojmë duke hedhur poshtë një mit të rremë – shpjegon dermatologia dhe trikologia Bianca Maria Piraccini – Testosteroni nuk ka asnjë lidhje me të.

Pse u bien flokët meshkujve?

Ndërsa nuk është testosteroni ai që është në rrënjë të alopecisë androgjenetike, ka ende një motivim të lidhur me hormonet. “Në realitet, hormonet në qarkullim janë absolutisht normale, problemi është në folikulat e flokëve të zonave të kokës të prekura nga rënia e flokëve, – specifikon Piraccini, – të cilat janë shumë të ndjeshme ndaj androgjenëve. Prandaj ndodh që gjëndra të prodhojë gjithnjë e më të imët dhe të hollë qime dhe jo shumë rezistente që nuk mund të mbulojnë lëkurën e kokës”. Ndryshe nga ajo që besohet se xheli, trajtimet, shampot që janë shumë agresive nuk kanë ndikim në tullac. “Nuk ka zakone të këqija që mund ta përkeqësojnë sëmundjen. Trajtimet e jashtme veprojnë në flokë dhe jo në folikul, kështu që nuk mund të ndikojnë në tendencën e alopecisë androgjenetike.

Mjetet juridike për rënien e flokëve

Deri më sot, në fakt, ka medikamente dhe trajtime të afta si të bllokojnë përparimin e tullacërisë dhe të nxisin një përmirësim të rritjes së flokëve”. Në veçanti, ka ilaçe të bazuara në dy përbërës aktivë, minoxidil dhe finasteride që janë veçanërisht të efektshme. “Të dyja janë të miratuara nga AIFA dhe tani kostot janë gjithashtu shumë të ulëta. Minoxidil aplikohet direkt në lëkurën e kokës dhe ka efekt në folikulat, duke trashësuar madhësinë dhe duke zgjatur jetën e flokëve. 

Nga ana tjetër, Finasteride mund të jetë administrohet oral ose lokal dhe vepron pikërisht në mekanizmin hormonal, duke ulur fuqinë e hormoneve në lëkurën e kokës dhe bllokon përparimin e tullacisë.

“Natyrisht që është e nevojshme të ndërhyhet në kohë dhe të merret parasysh se këto janë terapi të gjata, ndaj duhet durim. Efikasiteti maksimal shihet pas një viti. Ata që e fillojnë këtë trajtim duhet të dinë që pas dy muajsh nuk do të mund të shikoni rezultate të rëndësishme. Nëse pas 12 muajsh rezultatet janë aty (dhe në shumicën e rasteve ka) trajtimi mund të vazhdojë.Kujdes, kjo është një kurë që do të zgjasë gjithë jetën. Nëse dëshironi të shmangni tullacën, nuk do të duhet të ndaloje më. Nuk ka rreziqe apo kundërindikacione, këto janë terapi të dizajnuara posaçërisht për afat të gjatë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Minamino drejt transferimit te klubi tjetër anglez

Story i radhës

Polonia me kritika për Gjermaninë, nuk ia dorëzoi tanket

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish