Pjesa e parë e ndihmës amerikane prej 800 milionë dollarësh mbërriti në Ukrainë

Pjesa e parë e paketës amerikane prej 800 milionë dollarësh të ndihmës ushtarake iu dorëzua Ukrainës, konfirmoi sot një zyrtar i paidentifikuar në Uashington për rrjetin televiziv amerikan CNN.

Javën e kaluar, presidenti Joe Biden njoftoi dërgimin e një kësti të ri të ndihmës ushtarake për Ukrainën, pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dërgoi një apel për ndihmë në Kongresin amerikan.

Sipas zyrtarit amerikan të cilit i referohet CNN, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të dërgojnë pjesën tjetër të ndihmës ushtarake sa më shpejt të jetë e mundur, duke pasur parasysh se ajo përmban 800 sisteme kundërajrore Stinger dhe 100 dronë për mbrojtjen e Ukrainës.

Shtetet e Bashkuara pothuajse kanë përfunduar dorëzimin e paketës së mëparshme të ndihmës prej 200 milionë dollarësh, të cilën Biden e shpalli më 12 mars, duke përfshirë të gjitha sistemet Stinger dhe pjesën më të madhe të raketave antitank Javelin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Liberta flet pas videos duke u puthur me Florin

Story i radhës

Serbët në pritje të triumfit rus në Ukrainë

Të fundit nga