Përplasja për Vorën

Mos paraqitja e 22  komisionerëve në 20 qendrat e votimit në bashkinë e Vorës janë kthyer në mollë sherri mes Partisë Demokratike, Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe partisë Socialiste.

Nëkryetarja e PD-së Jorida Tabaku deklaroi se mospërfaqësimi i PD-së në këto komisione është për shkak të komisionerëve të PS dhe LSI që kanë bashkuar votat kundër në komisione.

Sa i përket pretendimeve të PD-së për Bashkinë Vorë, Përfaqësuesi i Partise Socialiste, Eridian Salianji u shpreh se ato janë pretendime joligjore dhe jologjike, pasi ata e kishin të drejtën për të zgjedhur komisionerët e tyre dhe nuk e kanë bërë.

Edhe përfaqësuesi i LSI-së Altin Kazizaj i quajti pretendimet e PD-së të pabaza dhe akuzoi se ka qëllim minimin e procesit elektoral.

Pas inspektimit të situatës në Vorë, Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi, deklaroi se KZAZ ka respektuar ligjin.

Celibashi e cilësoi të arsyeshëm argumentin e PD por shtoi se jo çdo person i trajnuar për teknologjinë plotëson kërkesat e ligjit për të qenë anëtar i Komisionit të QV.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Napoli-Milan, Papin zgjedh lojtarin që do të vendosë ndeshjen

Story i radhës

Hyseni bën homazhe te varrezat e dëshmorëve për nder të Epopesë së UÇK-së

Të fundit nga