Pekini paralajmëron Holandën të përmbahet nga operacionet në Detin e Kinës Lindore

Ministria e Mbrojtjes e Kinës paralajmëroi sot Holandën që të përmbahet nga operacionet detare dhe ajrore në Detin e Kinës Lindore.

Kjo pasi Ministria Holandeze e Mbrojtjes tha se avionët luftarakë ushtarakë kinezë fluturuan mbi një fregatë holandeze në Detin e Kinës Lindore dhe, tha shkaktuar një situatë potenciale të pasigurt.

“Na vjen keq shumë për fjalët dhe veprimet e Holandës”, tha zëdhënësi i Ministrisë kineze të Mbrojtjes Zhang Xiaogang.

Zhang e vlerësoi si një “pretendim të rremë” njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes holandeze se fregata “HNLMS Tromp” po patrullonte duke zbatuar sanksionet e Kombeve të Bashkuara kundër Koresë së Veriut.

Burimi: botasot.info

Story i mëparshëm

​Komuna e Deçanit shpall qytetar nderi neurokirurgun Mentor Petrela

Story i radhës

Policia shqipton mbi 1 mijë e 500 gjoba trafiku për 24 orë

Të fundit nga