Paralajmëron Zelensky: Rusia synon ta pushtojë Europën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se agresioni rus nuk e ka vetëm si objektiv Ukrainë, por të gjithë Evropën.

Zelensky i kërkoi Perëndimit të vendosë një embargo të plotë ndaj produkteve ruse të energjisë dhe të furnizojë Ukrainën me armë shtesë.

Ai ka thënë se përdorimi i forcës nga Rusia ishte “një katastrofë që do t’i godasë të gjithë”.

Zelensky tha se Ukraina është gati për një betejë të ashpër, pasi forcat ruse po grumbullohen në lindje  të vendit.

Por ai ka shtuar se: “Kjo do të jetë një betejë e vështirë, ne besojmë në këtë luftë dhe fitoren tonë. Ne jemi të gatshëm të luftojmë, njëkohësisht dhe të kërkojmë mënyra diplomatike për t’i dhënë fund kësaj lufte”.

Negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak tha se presidenti Zelensky dhe presidenti rus Vladimir Putin nuk do të takohen derisa Rusia të mposhtet në lindje.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi Ditor, 10 Prill 2022

Story i radhës

Betejat mund të jenë më të ashpra për ukrainasit

Të fundit nga