Betejat mund të jenë më të ashpra për ukrainasit

Ukraina po përgatitet për një fazë të re dhe potencialisht më sfiduese në luftën e saj për të zmbrapsur pushtimin e Rusisë.

Betejat priten të zhvendosen në lindje, në një terren të ri që mund t’u japë më shumë avantazh rusëve, shkruan Washingtonpost.

Hapësirat e hapura do ta bëjnë më të vështirë për ukrainasit që të kryejnë operacione guerile, siç bënë në pyjet e veriut dhe perëndimit.

Rusët mund të grumbullojnë formacione të mëdha të mekanizuara tankesh dhe automjetesh të blinduara.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Paralajmëron Zelensky: Rusia synon ta pushtojë Europën

Story i radhës

1, 2, 3: Lexo një nga këto tri letra të shkurtra, cila të nevojitet më shumë tani

Të fundit nga