Osmani: Vizita e Lavrovit në Beograd do të vinte në pikëpyetje samitin e Ballkanit të Hapur

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në TV Sitel, deklaroi e vizita e ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov në Serb dp të vendoste në pikëpyetje nëse do të ishte mbajtur takimi për Ballkanin e Hapur në Ohër.

Ai konsideron se mos vizita e Lavrovit inkurajon, siç tha ai, mbajtjen e takimit në Ohër.

Osmani bën të ditur se tash për tash takimi në Ohër po zhvillohet sipas të gjitha planeve.

I pyetur nëse ka pasur ndonjë kontakt me kolegët e tij nga Serbia, Osmani u përgjigj se ditëve të fundit është thënë qartë se hapa të tillë, siç tha ai, nuk na inkurajojnë në këtë angazhim në Ballkanin Perëndimor në kuadër të bashkëpunimit rajonal. Prandaj, Osmani tha se ishte e rëndësishme që ato mesazhe t’i dërgoheshin të gjithë pjesëmarrësve të tjerë në Ballkanin e Hapur

“Edhe pse Serbia, natyrisht, është një shtet i pavarur që vendos prioritetet e saj të politikës së jashtme, por në kuadër të disa nismave rajonale në të cilat ne marrim pjesë, siç është Ballkani Perëndimor, sigurisht që është e rëndësishme që të gjitha vendet me të cilat bashkëpunojmë të jenë në e njëjta linjë e disa sistemeve të vlerave”, tha Osmani.

Ai theksoi se ne kemi marrëdhënie të mira dypalëshe me Republikën e Serbisë dhe në kuadër të iniciativave rajonale ishte e rëndësishme për RMV-në se vendimi i Serbisë për të votuar në OKB për një rezolutë që dënon agresionin rus në Ukrainë ishte i rëndësishëm dhe moment për të inkurajuar bashkëpunimin e mëtejshëm brenda Ballkanit Perëndimor.

“ Marrëdhëniet dypalëshe nuk janë asnjëherë kontestuese dhe do të vazhdojnë të përmirësohen. Megjithatë, iniciativat rajonale duhet të jenë në kuadrin e disa parimeve bazë të vlerave që ne besojmë”, u shpreh ministri i Jashtëm.

Lidhur me vendimin me të cilin vendi ynë, si një nga tre vendet, nuk lejoi fluturimin e avionit të Lavrovit, Osmani theksoi se ai nuk është një lidhje me Federatën Ruse, por një lidhje me agresionin e Federatës Ruse në Ukrainë.

Ai theksoi se Maqedonia e Veriut është një nga vendet e shumta që kanë miratuar një ndalim të përgjithshëm, gjegjësisht mbylljen e hapësirës ajrore për fluturime të kompanive në pronësi të Federatës Ruse.

“Si përgjigje ndaj agresionit rus në Ukrainë, konsideruam se kjo kërkesë e Ambasadës së Federatës Ruse për lirim për këtë fluturim special, i përshtatet atij ndalimi të përgjithshëm dhe qëndrimit tonë ndaj Federatës Ruse në lidhje me agresionin në Ukrainë”, tha Osmani.

Ai shtoi se duhet të jemi të paqartë në qëndrimin tonë dhe në mesazhet që i dërgojmë Federatës Ruse se është e papranueshme në shekullin e 21-të sulmi ndaj vendeve fqinje dhe agresioni ndaj vendeve fqinje dhe shteteve të pavarura.

I pyetur nëse pas reagimit të Moskës dhe thirrjeve për tërheqjen e të gjithë ambasadorëve të Federatës Ruse nga këto tri shtete që ndaluan fluturimet, ka njoftim për tërheqjen e ambasadorit rus, ministri Osmani u përgjigj se nuk kanë një njoftim të tillë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nesër moti me diell me vranësira mesatare, në orët e pasdites shi i rrëmbyeshëm lokal

Story i radhës

‘Ike’ publikohet nga Ana J

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish