“Organizatat kriminale (mafia) nuk janë të pathyeshme”!

Gjykatësit italianë Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino dhanë kontributin e tyre në luftën kudër organizatave kriminale-Mafisë në vitin 1992. Ata u vranë me tonelata eksplozivi nga dora e mafias siciliane Cosa Nostra!

Borsellino e vrau në ditën e nesërme më 19 korrik 1992 në Palermo me një makinë bombë – vetëm 57 ditë pasi qe Giovanni Falcone u vra.

Aktualishtë gjykatësi Anti-Mafia i Calabrisë NIKOLA GRATTERI i cili aktualisht (që nga janari 2021) ndjek gjyqin më të madh në tre dekada, kundër kreut, anëtarëve dhe bashkëpunëtorëve të Mafias Kalabrease “Ndrangheta”,ku janë të përfshirë 350 të pandehur – anëtarë të mafias, politikanë, prokurorë, nëpunës civilë, bankierë, avokatë, biznesmenë, pastrim parash, trafik droge, vrasje, interes, zhvatje, korrupsion.

Europol e konsideron ‘Ndrangheta’ si organizatën kriminale-mafian më të rrezikshme dhe vlerëson me të ardhurat totale vjetore të mafias në miliarda euro në vit.Të ardhurat vijnë nga pastrimi i parave nga kontrabanda e drogës (kokainë, marihuanë), armët, trafiku i qenieve njerëzore. Paratë e këtij “biznesi” mafia i “investon” në vendet ballkanike dhe evropiane – përmes ndërtimit (hotele, banesa), restorante, bare, sporte, lojëra të fatit, shërbime IT, energji, fabrika, mullinj drithërash dhe kompani për përpunimin e ushqimit dhe mbeturinave.

Bizneset në dukje janë të ligjshme me kapital të dyshimtë investues…

Gjykatësi Gratteri vuri në dukje në fillim të gjyqit se Covid 19 u ka dhënë mafias një goditje të dyfishtë në tregtinë dhe marrjen e bizneseve të furnizimeve mjekësore në Itali, Ballkan dhe Evropë, gjë që në Itali ka rezultuar në arrestime të mëdha të menaxherëve të kompanive mjekësore dhe koordinatorëve rajonalë Covid 19.

Në kulmin e pandemisë GRATERI ka theksuar se ka frikë se të gjitha bizneset më të vogla në Itali mund të merren nga ‘Ndrangheta’, sepse në luftën për mbijetesën e bizneseve të vogla mafiozët përfitojnë më shumë dhe blejnë aksione në kompani tregtare, firma, kompani, banka dhe borde drejtuese.

GRATERI dhe familja e tij prej 3 dekadash jetojnë nën mbrojtjen e policisë, por ai thekson se është “i vetëdijshëm për sakrificën dhe kontributin për popullin e tij nën torturat e mafias”. Ai thotë se si fëmijë ka parë njerëz të vdekur në rrugë dhe fusha të vrarë nga mafia, ka studiuar me djemtë dhe vajzat e mafiozëve që trajtoheshin si bosët e vegjël nëpër shkolla. Që në ato vite ai e kuptoi dhe vendosi që duhej të ndihmonte Italinë dhe këtë po e bën sot në zemër të Italisë.

21 vjet më parë në Palermo, u miratua Konventa e OKB-së kundër krimit të organizuar, në zemër të sistemit më të mirë të organizuar të drejtësisë për të luftuar mafien.

“Ndrangheta”, “Cosa Nostra” dhe “Camorra” kanë instalacionet dhe anëtarët e tyre në të gjithë botën dhe në Evropë. Këtij gjyqi i kanë paraprirë veprimet e koordinuara të policisë në Itali, Spanjë, Francë, Gjermani, Holandë, Bullgari….

Analistët italianë thonë se çdo vend që nuk i bashkohet këtij aksioni global do të jetë një vëzhgues serioz dhe do të vuajë pasoja – ekonomike, politike, financiare. Ata kanë frikë se lidhjet politike të anëtarëve të mafias dhe bizneseve të tyre do të dërgojnë shumë politikanë në “pension politik”. Si shembull ata citojnë senatorin nga partia e Berlusconit që ishte anëtar i ‘Ndrangheta-s, por edhe shumë të tjerë që fshihen me mjeshtëri dhe zgjidhen nga bosët e mafias…

GRATERI thekson: “Ne mund t’i mbyllim, por nëse nuk i zhdukim arsyet pse po vrapojnë, ato vetëm do të shumohen”.

Prandaj, ideologjia antimafia si kurrikulë mësohet në të gjitha shkollat ​​në Itali si lëndë e detyrueshme.

Organizatat kriminale- Mafia fitohen me prokurorë me integritet.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Biden përfundon turneun duke rikthyer ndikimin e SHBA në Lindjen e Mesme

Story i radhës

Kryeministria për sulmin kibernetik ndaj e-Albania: Të dhënat e qytetarëve nuk janë prekur

Të fundit nga