OBSH: Ushtria ruse deri më tani ka bombarduar 18 spitale

18 spitale dhe ambulanta janë bombaduar deri më tani nga Ushtria e Rusisë në Ukrainë.

Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, si pasojë e këtyre sulmeve kanë humbur jetën 10 persona dhe 16 të tjerë janë plagosur.

OBSH i ka dënuar sulmet mbi objektet shëndetësore, të cilat shkelin ligjin ndërkombëtar, shkruan The Guardian.

Ushtria ruse të mërkurën ka bombarduar një spital të fëmijëve Mariupol dhe dy spitale në qytetin Zhytomyr.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Partneriteti mund t’ju ndihmojë të rriteni si individ

Story i radhës

Ushtria ruse është shumë modeste, sipas standardeve të “fuqive të mëdha”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish