OBSH: “Omicron2”, varianti më ngjitës që kemi parë deri më tani

Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu sot shqetësimin për rritjen e rasteve me Covid në mbarë botën, edhe pse gjithnjë e më pak njerëz po testohen për virusin.

Kreu i organizatës ndërkombëtare Tentros, Antanom Grebregesos, tha sot se rritja globale e rasteve mund të jetë maja e ajsbergut pasi disa vende raportojnë gjithashtu një ulje të normave të testimit.

“Gjatë javës së kaluar, ne kemi parë një rritje prej 8% të rasteve të zbuluara, me më shumë se 11 milionë raste të raportuara në OBSH, pavarësisht një reduktimi të ndjeshëm të testeve të zbulimit në mbarë botën,” tha epidemiologia e OBSH-së Maria Van Kerkov në një konferencë për shtyp.

Kerkov, beson se rishfaqja e rasteve është rezultat i një kombinimi faktorësh.

Vala e infeksioneve është rritur shumë nga nënvarianti BA.2 i Omicron. Pa dyshim, BA.2 “është varianti më ngjitës i virusit SARS-CoV-2 që kemi parë deri më tani,” këmbënguli Kerkov.

Kësaj i shtohet edhe heqja e masave kundër Covid-it në shumë vende, gjë që i jep virusit “mundësinë e përhapjes”, si dhe një mbulim jo të plotë vaksinimi në shumë vende të botës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rekordi fantastik i vendosur nga Tuchel pas fitores ndaj Lille

Story i radhës

LIVE: Vazhdon lufta në Ukrainë/ Zelensky i dërgon mesazh Rusisë – i’a bën me dije këtë gjë

Të fundit nga