OBRM-PDUKM: Për shkak të paaftësisë së autoriteteve shëndetësore javën që shkoi humbën jetën 180 persona

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se për shkak të paaftësisë së qeverisë dje humbën jetën 24 persona dhe kishte mbi 2000 raste të reja e coroanvirus.

Sipas tyre, vetëm javën e kaluar kanë vdekur 180 qytetarë për shkak të paaftësisë së qeverisë.

“Që nga fillimi i pandemisë të gjitha masat që u miratuan nga qeveria ishin të vonuara dhe nuk dhanë asnjë rezultat në parandalimin e përhpajes së virusit dhe u dëshmia se autoritetet shëndetësore nuk kanë asnjë strategjik dhe kapacitet për t’i mbrojtur qytetarët nga coronavirusi”, thonë nga kjo parti.

Ata theksojnë se për momentin në Maqedoni ka gati 20 mijë raste aktive dhe se nevojitet që të vazhdohet mësimi online për nxënësit deri nga klasa e 4 deri në klasën e 9-të.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Nëse Rusia pushton më tej Ukrainën…”, ambasada e SHBA në Tiranë publikon mesazhin e Joe Biden

Story i radhës

Невработеноста дополнително ќе опаѓа, велат од СДСМ

Të fundit nga