OBRM-PDUKM kërkon heqjen e qeverisë teknike

OBRM-PDUKM mbetet në kërkesën për zgjedhje sa më të shpejta të parakohshme parlamentare, në kundërshtim me qëndrimin e qeverisë se zgjedhjet e rregullta do të mbahen në vitin 2024 dhe se tani herët në kushtet e krizës shëndetësore, ekonomike dhe energjetike janë të kota.

Edhe partia opozitare njoftoi dorëzimin në Kuvend të propozimit për shfuqizimin e qeverisë teknike dhe i bëri thirrje qeverisë ta mbështesë bashkë me kërkesën për zgjedhje të parakohshme.

Ndryshimet e propozuara në Ligjin për Qeverinë nga partia opozitare bëjnë të ditur se do t’i dorëzojnë sot, se parashikon fshirjen e rreth nëntë pikave të ligjit, të cilat praktikisht do të hynin në histori, por edhe se ndryshimet shkojnë me një kërkesë për zgjedhje të parakohshme.

“Kemi paralajmëruar se do të paraqesim projektligj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat do të ndodhin me çdo kusht, çfarëdo që të imagjinojnë atje në LSDM, populli nuk i do më. Në atë projektligj që do ta propozojmë dhe e njoftoi presidenti Mickoski, do të fshihen rreth 9 pika të ligjit që i referohen qeverisë teknike që patëm rastin të shohim se në çfarë parimi funksionon në vitet para zgjedhjeve. Për këtë çështje, pasojat që do të dalin nga ai projektligj do të jenë rikthimi në modelin e funksionimit të zgjedhjeve parlamentare apo zgjedhjeve të parakohshme parlamentare para vitit 2016, dhe nëse mendojnë se janë kaq të sigurt për fitoren, këtu mund të pranojnë dhe të votojnë”, tha dje në një konferencë për media, zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Dimçe Arsovski.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Organizonin lojëra fati në lokal, arrestohen dy persona në Përmet

Story i radhës

Водата во Скопје и понатаму добра, квалитетна и исправна за пиење

Të fundit nga