Numri i të vdekurve nga rrëshqitja masive e dheut në Indi rritet në 19, mbi 50 të zhdukur

Ekipet e shpëtimit në shtetin verilindor të Indisë, Manipur, të premten nxorën tetë trupa të tjerë nga balta pas një rrëshqitjeje masive dheu. Numri ivdekjeve të konfirmuara në katastrofë u rrit në 19, sipas zyrtarëve.

Rrëshqitja e dheut goditi distriktin Noney herët të enjten, rreth 50 km në veri të Imphal, kryeqyteti i Manipur.

“Deri më tani ne kemi shpëtuar në mënyrë të sigurtë 18 njerëz duke përfshirë personelin e Ushtrisë Territoriale. Dje janë nxjerrë tetë trupa dhe sot tetë të tjerë janë nxjerrë nga balta. Tani gjithsej 55 persona janë të zhdukur,” tha kryeministri i Manipur N Biren Singh gjatë një konference për shtyp.

Sipas zyrtarëve, rrëshqitja e dheut ka goditur një kamp ndërtimi hekurudhor në Tupulit, ku disa njerëz ruanin një kantier të madh hekurudhor.

“Shpresojmë të përfundojmë operacionet e kërkim-shpëtimit brenda 2-3 ditëve. Toka është aq e butë sa vështirë se mund të ketë lëvizje. Makineritë e rënda të shpëtimit nuk mund të kalojnë”, tha Singh.

Autoritetet i kanë kërkuar ushtrisë indiane, paraushtarake dhe forcave të reagimit të menaxhimit të fatkeqësive për të kryer operacione kërkimi.

“Një radar i imazhit përmes murit (TWIR) po induktohet gjithashtu nga ajri për të zbuluar praninë e personelit të varrosur në mbeturina. Një qen kërkim-shpëtim është gjithashtu duke u futur,” raporton një media lokale duke cituar një njoftim zyrtar.

Rrëshqitja e dheut ka bllokuar plotësisht një lumë që rrjedh nëpër rrethet Tamenglong dhe Noney.

Zyrtarët thanë se rrëshqitja e dheut ka penguar rrjedhën e lumit dhe ka krijuar një trup ujor të ngjashëm me digën, i cili ka të ngjarë të përmbyt zonat e ulëta nëse hiqen mbeturinat.

Administrata lokale ka lëshuar një këshillë për njerëzit që jetojnë në zonat e ulëta dhe u ka kërkuar atyre që të qëndrojnë të përgatitur për evakuim në rast se ka më shumë reshje.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi 2 Korrik, ja çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Story i radhës

Dy britanikë të akuzuar për ‘veprimtari mercenare’ në territorin separatist të mbështetur nga Rusia në Ukrainën Lindore

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish