Njohja e patentave, Kurti: Votimi tregon se Gjermania beson në institucionet e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka falënderuar Gjermaninë për njohjen e patentave të Kosovës.

Shefi i qeverisë ka shkruar në Twitter se votimi për njohjen e patententave shfaq besimin në autoritetet e Kosovës nga ana e shtetit gjerman.

“Lajme të mirë për qytetarët tanë në Gjermani. Sot Këshilli Federal Gjerman ka votuar pro njohjes së patent shoferëve të Kosovës, duke shfaqur besimin e plotë në autoritetet kompetente të Kosovës”, ka shkruar Kurti.

Gjermania ka vendosur sot që t’i njohë patentë-shoferët nga Kosova. Ky propozim ka marrë miratimin e të 16 landeve gjermane.

Lajmin e ka bërë të ditur Ambasadori i Kosovës në Gjermani, Faruk Ajeti, i cili tha se Kosovës s’i mungoi asnjë votë.

“Kënaqësi e veçantë të takoja pjesën më të madhe të Ministrave të Transportit të 16 landeve gjermane në prag të votimit të njohjes së patentë shoferëve të Republikës së Kosovës. Edhe me i lumtur, kur nga 69 votat e përgjithshme të Bundesratit, Republikës tonë nuk i mungon asnjë votë. Kjo flet shumë për miqësinë ndërmjet dy vendeve tona, si dhe për fuqizimin dhe ngritjen e cilësisë së standardizimit të patentë shoferëve të Kosovës me normat evropiane. Faleminderit Gjermani”, ka shkruar Ajeti

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kovaçevski-Fragogiannis: Janë në rritje marrëdhëniet në mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut

Story i radhës

MPJ: Shmangni udhëtimet drejt Ukrainës

Të fundit nga