Në vijën e parë të frontit: Nëse bie Kharkiv, bie e gjithë Ukraina – pamje shqetësuese

Në ditët e para të pushtimit, Kharkiv, qytet në Ukrainën lindore luftoi kundër një kolone të blinduar ruse. Që atëherë, ai ka pësuar sulme ajrore dhe granatime ruse netëve, me dhjetëra civilë të vrarë dhe qindra të plagosur. Quentin Sommerville i BBC-së dhe kameramani Darren Conway kanë kaluar javën me forcat ukrainase derisa luftojnë për të ndaluar një avancim të mëtejshëm rus.

Ky raport përmban materiale që disa lexues do t’i shohin si shqetësuese.

Viktima e parë e luftës është koha. Pyete ushtarin e ri në front kur ndodhi sulmi, ose plakën në shtratin e spitalit kur shtëpia e saj u granatua, dhe ata të shikojnë të hutuar. Ishte 24 orë më parë, apo 48? Ditët janë bërë një, ju thonë, përcjell Bota sot.

Në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, koha është elastike. Është afër kufirit me Rusinë dhe granatimet gjatë natës nga artileria dhe avionët luftarakë rusë nuk të japin pushim. Dy javët e fundit janë dukur si një përjetësi, por paqja mund të mbahet mend sikur të ishte dje.

Në një peizazh të ngrirë në skajin verilindor të qytetit, togeri 21-vjeçar Yevgen Gromadsky qëndron me duar të shtrira. Aty pranë ka llogore të gërmuara. “Në dalje”, thotë ai, duke ngritur dorën e djathtë për të shoqëruar goditjen e zjarrit nga pozicionet e tij. “Në hyrje”, thotë ai dhe dora e tij e majtë ngrihet lart. Me një thikë, predha ruse qëllohen nga pozicionet e tyre 900 metra larg nëpër fusha të mbuluara me borë.

Image

Toger Yevgen Gromadsky

Granatimet vazhdojnë si orë në skaj të këtij fshati të bombarduar – “Në hyrje, në dalje, në hyrje, në dalje”, Gromadsky lëviz duart me çdo raport.

Ne u takuam vetëm sot pasdite, por tashmë e di se vetëm javën e kaluar, babai i tij Oleg u vra duke mbrojtur qytetin dhe Toger Gromadsky është gjenerata e shtatë e ushtarakëve në familjen e tij. Ai planifikon për një gjeneratë të tetë, në një Ukrainë të lirë.

Image

Komandanti i batalionit Sergej

Ai përshkruan luftën e deritanishme: “Grupet e sabotazhit po hetojnë linjat tona, ne kemi beteja direkte me tanke. Ata në fillim qëllojnë me predha mortajash dhe më pas tanket qëllojnë në pozicionet tona.”

Taktika e flamurit të bardhë

Ne lëvizim përgjatë vijave të përparme nga pozicioni në pozicion. Brenda automjetit të tij të blinduar, një kapele e ushtrisë ruse – një trofe nga kapja e tyre e parë – e varur nga tavani, ai vazhdon, “Ne po qëllojmë me raketa të drejtuara antitank dhe gjithashtu me armë të vogla të zakonshme. Ata zbresin, ata shpërndahen, atje ka gjithmonë shumë njerëz”.

Brenda kamionit ka freskues ajri meksikan të Ditës së të Vdekurve. Kafka të qeshura që varen nga çdo cep teksa kërcejmë përgjatë rrugës së dheut të thyer. Në dysheme rrotullohen granatahedhës me raketa.

Nga sedilja e pasagjerit, Leger Gromadsky thotë: “Ndonjëherë ata përdorin këtë taktikë – së pari, ata ngrenë një flamur të bardhë mbi pajisjet e tyre, pastaj afrohen me pozicionet tona. Kur ne ngjitemi dhe i marrim si robër lufte, ata fillojnë për të hapur zjarr ndaj trupave tona”.

Pozicioni u sulmua të hënën (apo ishte një ditë më parë, pyet ai), dy tanke ruse dhe një automjet i blinduar. “Mos u shqetësoni, ne jemi të mbrojtur mirë,” thotë ai ndërsa bën me gjeste një grumbull raketash antitank të drejtuara nga Javelin të prodhimit amerikan.

“Lockheed Martin, Teksas”, është shkruar në kutinë e tyre. Aty pranë është një grumbull raketash të lehta antitank (NLAW) britanike të gjeneratës së ardhshme. “Eleminon edhe tanket më të avancuara,” premton prodhuesi i tij Saab në faqen e tij të internetit.

Është shumë ftohtë dhe dy këlyshë po luajnë rreth këmbëve të Toger Gromadsky. Këpucët e tij janë një palë atlete të bardha Puma – “Duhet të jeni të shpejtë këtu”, thotë ai.

Image

Dmitry në kujdesin intensiv

Ukrainasit po improvizojnë në këtë luftë. Qeveria e tyre është kritikuar se ishte e papërgatitur mirë dhe tani ka një nxitim për të sjellë burra përpara në front. Ushtria e rregullt po shkrihet me forcat e mbrojtjes civile.

Image

Eugjeni është pjesë e një ekipi zbulimi

“Nëse Kharkiv bie, atëherë e gjithë Ukraina bie” më thotë Eugene, 36 vjeçar. Ai është pjesë e një ekipi zbulimi që punon pranë blloqeve të apartamenteve. Disa nga banesat janë goditur drejtpërdrejt dhe në parkingun e makinave, një makinë është shqyer nga një tjetër sulm me raketë./Botasot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Soko: Pati arrestime pas protestës kundër rritjeve të çmimeve, Shqipëria si Rusia

Story i radhës

Çka po shihni në këtë fotografi?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish