Çka po shihni në këtë fotografi?

Ky është imazh i vitaminës C, e marrë me dritë të polarizuar.

Vitamina C është thelbësore për formimin e kolagjenit dhe shërimin e plagëve dhe mungesa e saj mund të çojë në skorbut.

Studimi i tij çoi në dhënien e çmimeve të mjekësisë dhe kimisë në 1937:

i pari Albert von Szent-Györgyi, i lindur në këtë ditë, i cili së pari izoloi vitaminën, dhe i dyti Norman Haworth për përcaktimin e strukturës së tij molekulare

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Në vijën e parë të frontit: Nëse bie Kharkiv, bie e gjithë Ukraina – pamje shqetësuese

Story i radhës

Garcia: Xavi na paralajmëroi për Galatasarayn

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish