Në Shkup protestohet kundër agresionit rus në Ukrainë

Ka kërcënime për të gjithë Evropën nga një sulm bërthamor. Putini do të bëjë përpjekje të mëdha për të pushtuar Ukrainën. Ai është monstruoz të hyjë në histori si një pushtues i madh, tha kryetari i Shoqatës së Ukrainasve në Maqedoninë e Veriut, Aleksandar Urbanoviç, në marshin e sotëm protestues kundër “luftës dhe mizorisë pa kufij nga ana e Rusisë ndaj Ukrainës”.

Ai theksoi se protesta erdhi në mbështetje të Ukrainës. Dua, siç tha, vendi të çlirohet dhe të ketë paqe.

Marjana Velkovska nga Shoqata e Ukrainasve në Maqedoni thotë se të gjithë qytetarët në Ukrainë kanë nevojë për ndihmë.

“Aty kam të afërm, ata janë të gatshëm të qëndrojnë atje dhe të luftojnë për vendin e tyre”, tha Velkovska, duke shtuar se kanë nevojë për ndihmë.

Maqedonasit që e përkrahën protestën theksuan se lufta duhet të ndalet dhe se pasojat ndjehen kudo, madje edhe në Maqedoninë e Veriut.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

3,500 protestues kundër luftës janë arrestuar në të gjithë Rusinë

Story i radhës

Voton Voltana Ademi: Cili është pishmani që më ka mbetur në ditët e fundit si kryetare e Shkodrës

Të fundit nga