Mundësia për përparim duket e vogël – por çfarë thanë Ukraina dhe Rusia për bisedimet e sotme në Turqi?

Negociatorët ukrainas dhe rusë po takohen në Turqi për bisedime ballë për ballë për herë të parë në dy javë, me Kievin që kërkon një armëpushim pa hequr dorë nga territori apo sovraniteti.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha për bisedimet në Stamboll: “Ne nuk do të ‘tregtojmë’ njerëz, tokë apo sovranitet”.

“Qëllimi minimal do të jetë çështje humanitare, kurse ai maksimal është arritja e marrëveshjes për armëpushim”, tha ai në televizionin kombëtar.

Por këshilltari i ministrisë së brendshme të Ukrainës Vadym Denysenko tha se ai dyshonte se do të kishte ndonjë përparim.

Gjithashtu edhe një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit të SHBA-së hodhi dyshime të ngjashme mbi shpresat për përparim, duke thënë se presidenti rus Vladimir Putin nuk dukej i gatshëm për të bërë kompromise për t’i dhënë fund luftës.

Ndërkohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se bisedimet e deritanishme nuk kishin dhënë ndonjë përparim thelbësor, por ishte e rëndësishme që ato të vazhdonin. Ai nuk pranoi të jepte më shumë informacion.

Udhëheqësi i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, zhvilloi një telefonatë një ditë më parë me homologun e tij rus.

Ai është përpjekur të pozicionojë vendin e tij si ndërmjetësin kryesor dhe në telefonatë, ai i kërkoi Kremlinit të binte dakord për një armëpushim.

Diskutimet janë midis këshilltarëve presidencialë rusë dhe ukrainas, që nuk përputhen me nivelin e ministrave të jashtëm që u takuan në Turqi për negociatat e dështuara të paqes në fillim të këtij muaji.

Ata do të vazhdojnë aty ku kanë ndërprerë videotelefonatat pothuajse ditore të delegacioneve.

Presidenti i Ukrainës ka thënë se është i gatshëm të marrë në konsideratë neutralitetin (që do të thotë se Ukraina nuk do të bashkohet ushtarakisht me të tjerët), por jo përpara një referendumi ose tërheqjes së trupave ruse.

Kjo ende vendos një hendek midis pozicionit të tij dhe kërkesave të Rusisë.

Edhe shpresat për korridore të reja humanitare duken të zbehta pasi Ukraina vendosi kundër zbatimit të tyre për shkak të frikës nga sulmet nga forcat ruse. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bitcoin and Ethereum Consolidate Gains, LUNA and WAVES Rally

Story i radhës

Sot e gjithë Zurichu frymon shqip: Shqiptarët zviceranë luajnë përballë Kosovës në miqësore speciale

Të fundit nga