MPJ e Bullgarisë i dërgon notë proteste Maqedonisë së Veriut

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë i dërgoi një notë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut në lidhje me “manifestimet dhe parullat e shumta të drejtuara kundër Bullgarisë” në hapësirat publike të vendit, njoftojnë nga Ministria e Punëve të Jashtme bullgare.

Në note protestën shprehen shqetësimet e thella për atë që po ndodh, “që është edhe një përgjigje ndaj narrativës së përhapur antievropiane kundër vendosjes së marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë mes dy vendeve”.

“Është veçanërisht shqetësuese që aktet dashakeqe në hapësirat publike po përshkallëzohen në një kohë kur Sofja dhe Shkupi po kërkojnë në mënyrë aktive një mënyrë për dialog konstruktiv dhe gjetjen e zgjidhjeve të qëndrueshme reciprokisht të pranueshme në interes të integrimit evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Rajon. Besojmë se akte të tilla do të bëhen pjesë e së kaluarës dhe dy vendet tona do të arrijnë të hapin një faqe të re në marrëdhënie, të bazuar në respektin e ndërsjellë dhe miqësinë e sinqertë”, shtojnë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Bullgarisë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rrahje mes disa vajzave në Tetovë

Story i radhës

Vdes burri i gjetur në deponinë e Negotinës

Të fundit nga