Modeli i Car Nikollës II/ Skenari i Vladimir Putinit për ta aneksuar Ukrainën Lindore

Putini dëshiron një referendum në Ukrainën lindore. Kjo synon të legjitimojë aneksimin e territoreve të pushtuara nga Rusi, shkruan Focus.de transmeton “Bota sot”. Duke vepruar kështu, ai orientohet në modelin e Perandorisë Ruse në periudhën para vitit 1917, analizon Instituti për Studimin e Luftës.

Sipas administratës ushtarake pro-ruse, zona rreth qytetit ukrainas Cherson, i cili është i pushtuar nga trupat ruse, po përgatit një referendum për hyrjen nën Rusi. Kështu tha zëvendësshefi i administratës ushtarake dhe civile të Khersonit, Kirill Stremousov në një video të publikuar nga shërbimi i lajmeve Telegram të mërkurën. “Po, ne po përgatitemi për një referendum – dhe do ta mbajmë.” Cherson duhet të bëhet “një anëtare e plotë” e Rusisë. Sipas informacioneve të mëparshme, ajo duhet të ndodhë në vjeshtë.

Putini e përdor këtë model historik si udhërrëfyes

“Qendra e Rezistencës së Ukrainës” raportoi më 28 qershor, sipas të cilës modeli historik supozohet të ndiqet nga inkorporimi i zonave. Sipas kësaj, Kremlini bazohet në kushtet e periudhës para vitit 1917. Në atë kohë, nën sundimin e Car Nikollës II, i ashtuquajturi “Guvernatori i Taurias” ishte njësi administrative e Perandorisë Jugore Ruse. Sot zona i përket Ukrainës – përfshin gadishullin e Krimesë dhe zonën në veri të tij deri në lumin Dnieper. Zona e pushtuar aktualisht rreth Cherson dhe Zaporizhia më në veri ndodhen në zonën e ish-guvernatorit. Në skenarin Tauria, bregu i majtë i Kherson Oblast (rajonet) dhe një pjesë e Zaporizhia Oblast do t’i aneksoheshin drejtpërdrejt Rusisë, ndoshta si një entitet i vetëm. Kjo është analizuar nga Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW) në një raport të fundit.

Raportet për një referendum të planifikuar janë rrethuar prej muajsh

Që nga fillimi i luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës katër muaj më parë, ka pasur raporte të përsëritura se Moska po kërkon referendume për “aderimin” e territoreve të pushtuara në Federatën Ruse. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha së fundmi se një vendim i tillë nuk do të merret nga udhëheqja ruse, por nga njerëzit në rajonet nën kontrollin rus.

Megjithatë, qeveria ukrainase supozon se referendume të tilla të supozuara të bazuara në modelin e Krimesë së aneksuar dhe zonave separatiste të Ukrainës lindore të Luhanskut dhe Donjeckut janë të mundshme vetëm me pëlqimin e Moskës, ose më saktë me urdhër.

Ndoshta një tjetër tregues i një referendumi të ardhshëm: Autobusët dhe trenat do të lëvizin përsëri midis zonave të pushtuara nga Rusia në Ukrainën jugore dhe gadishullit të aneksuar të Krimesë nga e premtja. Kjo u njoftua të mërkurën nga administrata e emëruar nga Moska e rajonit ukrainas të Khersonit. Trafiku me Krimenë u ndërpre pasi Rusia e aneksoi atë në 2014.

Sipas Ministrisë së Brendshme të vetëshpallur të rajonit Kherson, lidhjet e autobusëve janë planifikuar midis kryeqytetit të Krimesë Simferopol dhe qytetit të Khersonit, si dhe qyteteve Melitopol dhe Berdyansk në rajonin Zaporizhia të Ukrainës, i cili është pjesërisht i pushtuar nga Rusia. Përveç kësaj, do të vihet në funksion një linjë hekurudhore midis Dschankoi dhe qyteteve Cherson dhe Melitopol. Garda Kombëtare Ruse duhet të garantojë sigurinë.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ministrja e parë afro-gjermane në Gjermani

Story i radhës

Takimi Rama- Biden, episodik apo historik?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish