Ministrat e energjisë së BE-së bien dakord për kufirin e çmimit të gazit

Presidenca çeke e Këshillit Evropian ka bërë të ditur se ministria e energjisë të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) kanë rënë dakord për një kufi prej 180 eurosh të çmimit të gazit për megavat-orë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lajmi u njoftua në një postim në twitter nga zëdhënësi i presidencës çeke të Këshillit Evropian, Dmitrij Çernikov.

Komisioni Evropian njoftoi se rregullatorja, për të cilën është rënë dakord të hyjë në fuqi më 15 shkurt, synon të kufizojë episodet e çmimeve të tepërta të gazit në BE që nuk pasqyrojnë çmimet e tregut botëror, duke siguruar njëkohësisht sigurinë e furnizimit me energji dhe stabilitetin e tregjeve financiare.

“Kemi arritur të përfundojmë një marrëveshje të rëndësishme që do të mbrojë qytetarët nga rritja e çmimeve të energjisë. Ne do të vendosim një mekanizëm realist dhe efektiv, i cili përfshin masat e nevojshme mbrojtëse që do të na largojnë nga rreziqet për sigurinë e furnizimit dhe stabilitetin e tregjeve financiare”, tha Jozef Sikela, ministri çek i Industrisë dhe Tregtisë.

Sikela tha se edhe një herë “dëshmuam se BE-ja është e bashkuar dhe nuk do të lejojë askënd të përdorë energjinë si armë”.

Kufiri është 95 euro më i ulët se propozimi i dështuar i javës së kaluar prej 275 eurosh për megavat-orë për të cilin 12 vende anëtare nuk ishin pajtuar.

Masa do të fillojë nëse kontratat e së ardhmes së gazit natyror të ‘Lehtësimit të transferimit të titullit holandez’ tejkalojnë çmimin prej 180 eurosh për megavat-orë dhe janë të paktën 35 euro mbi çmimin mesatar të gazit natyror të lëngshëm (LNG) për tre ditë me radhë.

Duke e quajtur marrëveshjen një “sukses të madh” në ditët e fundit të presidencës çeke, kryeministri çek, Petr Fiala, shkroi se, “Ne kemi negociuar një kufi mbi çmimet e gazit dhe kemi arritur një marrëveshje shumë të rëndësishme për të siguruar energji të përballueshme për familjet dhe bizneset evropiane”.

Muajin e kaluar, Komisioni Evropian propozoi zbatimin e një mekanizmi korrigjues për çmimet e gazit në tregje për të shmangur llojin e rritjeve dramatike të çmimeve gjatë kësaj vere.

Ministri italian i Energjisë, Gilberto Pichetto, e përshkroi marrëveshjen si një “fitore të qytetarëve italianë dhe evropianë” që kërkojnë sigurinë energjetike.

Story i mëparshëm

Aksident i rëndë afër Sheshit Skënderbeu (VIDEO)

Story i radhës

Aliu: Linja hekurudhore Fushë Kosovë – Mitrovicë po bëhet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish