Më shumë se 6,600 njerëz nga Ukraina u evakuuan përmes korridoreve humanitare të shtunën

Të paktën 6,623 njerëz janë evakuuar përmes korridoreve humanitare nga qytetet e rrethuara të Ukrainës të shtunën, sipas Kyrylo Tymoshenko, një zyrtar i lartë në zyrën e Presidentit Volodymyr Zelensky.

Tymoshenko tha se 4,128 njerëz, përfshirë 1,172 fëmijë, u evakuuan nga Mariupol në Zaporizhzhia, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Në rajonin e Kievit, 1,820 njerëz janë evakuuar nga qytete dhe qytete më të vogla duke përfshirë Bucha, Bilohorodka, Piskivka dhe Horenychi dhe më pas janë transportuar në kryeqytetin ukrainas të Kievit, tha ai.

Në pjesë të tjera të Ukrainës, 675 persona janë evakuuar nga rajoni i Luhanskut, tha Tymoshenko.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shumë trupa të vdekur në rrugët e Mariupolit

Story i radhës

“Po ma gjete ndonjë s’ka problem, është e vështirë, ma gjej ndonjë ti, vëlla?”, ish-banorja e “BBV” ka një kërkesë për moderatoren

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish